Ford Otosan Sancaktepe’de dev Ar-Ge merkezini açtı!

0

Ford Otosan 1200’ü aşkın çalışanla Türkiye’nin tek yerleşkedeki en büyük Ar-Ge merkezini dün törenle açtı. Merkezde Türkiye’de bir ilk olan Sanal Gerçeklik Laboratuvarı da bulunuyor.

Cirosunun yaklaşık yüzde 3’ünü Ar-Ge faaliyetlerine ayıran Ford Otosan; Türkiye’nin tek yerleşkedeki en büyük Ar-Ge merkezi olan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’ni törenle hizmete açtı.

 

Koç ve Ford’dan Türkiye’nin Geleceğine Dev Yatırım

Kuruluşundan bu yana Ar-Ge’ye kesintisiz yatırım yapan ve cirosunun yaklaşık yüzde 3’ünü Ar-Ge faaliyetlerine ayıran Ford Otosan’ın hizmete açtığı Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde 1.200’ü aşkın çalışan, Ford Otosan ve Türkiye’ye katma değer yaratacak. 38 bin metrekarelik bir alanda inşa edilen merkez; Türkiye’deki ilk Sanal Gerçeklik Laboratuvarı’nın (CAVE) yanısıra motor yazılımı yapılan HIL Laboratuvarı ve Tasarım Stüdyosu ile tüm dünyaya Türkiye’den araç ve motor geliştirmeye devam edecek.

 

Büyük Açılışa Türkiye ve Ford Avrupa’dan Önemli İsimler Katıldı

68 milyon TL yatırım ile hayata geçen Ford Otosan Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nin büyük bir törenle gerçekleşen açılışına; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Koç Holding Yönetim Kurulu Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, Ford Avrupa Operasyonlar Başkanı Barb Samardzich, Koç Holding CEO’suLevent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grup Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Will Periam ve Ford Otosan çalışanları katıldı.

 

Ali Y. Koç: “Ar-Ge Daha Rekabetçi ve Katma Değeri Yüksek Ürün Demek”

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç, “Teknolojinin hızla ve sınır tanımadan gelişip değiştiği, rekabetin giderek yükseldiği günümüzde, hem ülkemizin hem de şirketlerin başarılı olabilmesinin en önemli araçlarından birinin inovasyon olduğunu yaşayarak görüyoruz.” diyerek açılış konuşmasına başladı. Ar-Ge ve inovasyona yapılan yatırımın daha rekabetçi ve daha katma değeri yüksek ürün demek olduğunu vurgulayan Ali Y. Koç, “Bu da ürettiğimiz ve ihraç ettiğimiz her bir birimin daha büyük bir yüzdesinin ülkemize değer olarak kalması demek. Bu değer de çarpan etkisiyle, daha büyük nitelikli istihdam, daha az genç işsizliği ve daha hızlı büyümeye olanak veriyor. Geleceğin teknolojisini tasarlarken geleceğin insan kaynağını da tasarlamamız gerekiyor. Giderek artmasını hedeflediğimiz Ar-Ge ve inovasyona yönelik sahalarda çalışacak nitelikli insan gücünün stratejisinin de bugünden çok doğru şekilde belirlenmesi ve bu strateji ile yol haritasının oluşturulması sürecine özel sektörü de dahil etmek son derece isabetli olacaktır.” diye konuştu.

 

“Ülkemizin Özel Sektörde En Çok Ar-Ge Harcaması Yapan Grubuyuz”

Ar-Ge kavramı henüz Türkiye’de yokken, Koç Topluluğu’nun kurucusu merhumVehbi Koç’un, ülkeleri ve şirketleri geleceğe taşıyacak yolun araştırma ve geliştirmeden geçtiğini kavrayarak, yatırım planlarına Ar-Ge çalışmalarını da dâhil etmeye başladığını vurgulayan Ali Y. Koç şöyle devam etti: “Bugün de Topluluğumuz, faaliyet gösterdiği her sektörde uzun vadeli bir bakış açısı ile, teknoloji ve inovasyona yatırım yaparak, ülkemiz için yarattığı katma değeri sürekli artırmayı ve rekabet gücümüzü geliştirmeyi hedeflemektedir. Yaklaşık yüzde 10’luk bir payla, ülkemizin özel sektörde en çok Ar-Ge harcaması yapan grubuyuz. 2007-2014 yılları arasında Topluluğumuz, Ar-Ge’ye yaklaşık 4,5 milyar TL yatırım yapmıştır. Bünyemizde bulunan 14 Ar-Ge merkezimizde 3.000’i aşkın mühendisimiz görev yapmaktadır. Bu rakam, ülkemizdeki Ar-Ge merkezlerinde çalışan, tescil edilmiş mühendis ve doktoralı mühendisin yüzde 20’sini teşkil etmektedir. Tüm bu yatırımlarımızın sonucu olarak, geçen yıl 563 yeni patent başvurusu yaptık. Koç Topluluğu olarak bugüne kadar yaptığımız gibi gelecekte de ülkemize olan sonsuz inancımızla, kendi yeteneklerimize de güvenerek, yatırım yapmaya kararlıkla devam edeceğiz.“

 

Barb Samardzich: “Merkezde Çalışacak Mühendisler Dünyanın En Yetkin Mühendisleri Arasında Olacak”

Törene katılan Ford Avrupa Operasyonlar Başkanı Barb Samardzich, “Sancaktepe Ar-Ge Merkezi, ‘One Ford’ stratejisi doğrultusunda şirketimizin global ürün geliştirme yaklaşımı için büyük önem taşıyor.” dedi. Ford Otosan’ın global ürün geliştirme ekibinin ayrılmaz bir parçası olarak hafif ve ağır ticari araçlar ve motor sistemlerinin geliştirilmesinde büyük bir sorumluluk üstlendiğini belirten Samardzich, “Ford Otosan, üstün kaliteli araçları zamanında ve öngörülen maliyetlerle geliştirip üretebilmektedir. Bunu da mühendisliği Türkiye’de yapılan ve Yeniköy fabrikasında üretilen Transit Courier ve Tourneo Courier projesinde bir kez daha göstermiştir. Bu muhteşem Ar-Ge Merkezi’nde çalışan ve gelecekte çalışacak olan mühendisler dünyanın en iyi eğitimli ve yetkin mühendisleri arasında yer alıyor.” diyerek sözlerine devam etti.

 

Haydar Yenigün: “Türkiye’nin En Büyük 2. Sanayi Kuruluşuyuz”

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün: “Ford Otosan’ın bugün bir sanayi şirketi olmasının yanı sıra bir mühendislik şirketi olarak anılmasını, 1961 yılında otomotiv sektöründeki ilk Ar-Ge çalışmalarını başlatmasına borçluyuz. Bugün Ford Otosan, Ford Motor Company’nin Avrupa’daki en büyük ticari araç üretim merkezidir. Yılda 415.000 araç üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük otomotiv şirketidir” dedi. 2014 yılı sonuçlarına değinen Yenigün, şu bilgileri verdi: “Ford Otosan, 2011-2014 yılları arasında yaptığı 1,6 milyar doların üzerinde yatırım ile aynı zamanda sektörünün en büyük yatırımcısı olma gururunu taşımaktadır. Bu sayede 2014 yılı itibariyle şirketimizin piyasa değeri 4,9 milyar dolara ulaşmıştır. Şirketimiz, 3 üretim tesisi, Ar-Ge merkezleri ve diğer faaliyetleri ile 10.000 kişiyeistihdam yaratan büyük bir ailedir. Türkiye’nin en büyük 2. sanayi kuruluşu olarak 2014 yılında 245 bin adet hafif ticari ve ağır ticari araç üretmiştir. Ve bu sayede de Türkiye ticari araç üretiminin yüzde 56’sını gerçekleştirmiştir.”

 

“Sıfırdan motor tasarlayıp, test edip, üretiyoruz.”

Üretim ve satışlarla elde edilen başarıların yanında, Ar-Ge çalışanı kadrosunun 2002’dene bu yana 7 kat arttığını ve 1.350 mühendisle sektörün en büyük Ar-Ge organizasyonuna sahip olduklarını belirten Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sıfırdan motor tasarlayıp, test edip, üretiyoruz. Tasarımcılarımız, konsept çizimden kil modele kadar tüm tasarım süreçlerini gerçekleştirebiliyor. 2013 yılında devreye aldığımız Gölcük Motor Test Merkezimiz; yenilikçi yaklaşımı, üstün teknolojisi ve verimliliği ile büyük takdir topluyor. Daha ilk yılımızda aldığımız “Yılın Motor Test Merkezi” ödülü ile Ford dünyasında bu özel ödülü kazanan ilk merkez olduk. Bu başarı ile birlikte, Eskişehir ve Gölcük fabrikalarına kurduğumuz motor, araç ve egzoz sistemleri test merkezleri benzeri başarılarla çalışmaya devam etmektedir. Önümüzdeki dönemde de, teknoloji ve inovasyona öncülük ederek hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada rekabet gücümüzü artıracağız.”

Rakamlarla Sancaktepe Ar-Ge Merkezi [İnfografik]

Sancaktepe’de açılan yeni Ar-Ge merkezimiz Türkiye’de alanında yapılan en büyük yatırım! Sektör liderliğini tescilleyen Sancaktepe Ar-Ge Merkezi’nde Türkiye’nin ilk Sanal Gerçeklik Laboratuvarı CAVE ve Ford dünyasında sadece 4 adet bulunanHIL (hardware-in-the-loop/çevrim-içi-donanım) simülasyon laboratuvarları yer alıyor. Ar-Ge’de dengeleri değiştiren dev projeye bir de rakamların gözünden bakmak ister misiniz?

ford infografik sancaktepe5 Rakamlarla Sancaktepe Ar Ge Merkezi [İnfografik]

FORD  30.04.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here