Kayseri CN-235’lerin yetkili bakım merkezi oldu

0

Kayseri’de 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Airbus CN-235 uçaklarının yetkili bakım merkezi oldu.

Airbus D&S Türkiye Başkanı Can Genç, CN-235 uçaklarının bakımlarının Kayseri’de yapılmasına ilişkin, “Buraya gelecek uçakların yenileme ve bakımlarını Türkiye’nin imkan ve kabiliyetlerini kullanarak yapacağız. Bunu yaparken yan sanayiye de katkılarımız olacak. Önemli bir gelişme. Onun için bundan gurur duyuyoruz” dedi.

Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kayseri’de 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’na, önceki gün düzenlenen törende, Airbus CN-235 uçaklarının yetkili bakım merkezi sertifikası verildiğini anımsattı. Bundan sonraki süreçte Kayseri’nin bölgesel bakım merkezi olması için uğraşacaklarını ifade eden Genç, “Bu demektir ki Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı sadece Türk Silahlı Kuvvetlerine değil etraftaki diğer dost ve müttefik ülkelerin uçaklarına da hizmet verecek. Bu hem bize hem Türk Hava Kuvvetlerine bir sinerji yaratacak. Buraya gelecek uçakların yenileme ve bakımlarını Türkiye’nin imkan ve kabiliyetlerini kullanarak yapacağız. Bunu yaparken yan sanayiye de katkılarımız olacak. Önemli bir gelişme. Onun için bundan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Kayseri’de bakımı yapılacak uçak sayısı hakkında net bir şey söyleyemeyeceklerini ifade eden Genç, şöyle konuştu:

“Bu müşterilerin tekliflerimize cevap vermesiyle ilgili bir şey. Her ülke kendi hava kuvvetleri bünyesinde veya kendi bakım konsepti bünyesinde bu kabiliyeti kendisi kazanmak ister ama bazı ülkeler vardır ki maddi imkanları ya da olanakları buna yeterli değildir. Onlar dost ve müttefik ülkelere gitmek ister. Biz de o ülkeleri hedefliyoruz. Onları buraya getirmeye çalışıyoruz. Böyle büyük tesisler her ülkenin yapacağı iş değildir ancak büyük ve güçlü ülkelerin yapacağı iştir. Bunlardan diğer ülkeler de faydalansın istiyoruz. Etrafta birçok uçak var. Şu an 250-300 uçaktan bahsediyoruz. Dünyada bunların bakımının yapıldığı birkaç yer var. Bunlardan bir tanesi de Türkiye olacak ama ne kadar uçak getirebiliriz, kaç ülke ‘bunu Türkiye’ye götürün’ der onu yapacağımız görüşmelerde, Türk Hava Kuvvetlerinin de katkısıyla göreceğiz.”

 

 

TRT HABER 03.07.2015

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here