6 bin kişilik Ar-Ge ordusuyla 3 milyar lira ciro yaptı, kapısında 2 bin şirket bekliyor

0

İTÜ ARI Teknokent’te anlatacak çok iş var. Yurt dışında 2. ofisi açıyor. Arkası gelecek. Denizclik, otomotiv ve savunmada kümelenmeye gidiyor. Kapıdan içeri girmek için bekleyen 2 bin şirket var.

İTÜ ARI Teknokent, İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde 2002 yılında faaliyete geçti. Toplam 100 bin metrekarelik kapalı alan içinde 8 binası var. Bünyesinde 200 teknoloji şirketini barındırıyor. Kapısında bekleyen şirket sayısı ise 2 bin. Altı bin kişiye istihdam sağlıyor. İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan’ın ifadesiyle İTÜ ARI Teknokent, 6 bin kişilik bir Ar-Ge ordusu. Bugüne kadar 148 patent aldı. Kurulduğu yıldan bu yana kümülatifte 300 milyon dolar ihracat yarattı. 2014 yılında, o zamanki 166 firma ile 3 milyar lira ciro yaptı.

İTÜ ARI Teknokent’te enerji kümelenmesi var. Malum, Türkiye’nin ilk elektrikli minibüsü İTÜ Teknokent’in sponsorluğunda üretildi. İTÜ’de bir Otomobil Araştırma Merkezi (OTAM) de var. OTAM, İTÜ’nün, İTÜ Vakfı ortaklığında Bursa’daki bir çok otomobil ve yan sanayi üreticileriyle beraber kurduğu bir şirket. Laboratuvarları İTÜ ARI Teknokent’in içinde. Genel Müdür Çolpan’ın verdiği bilgiye göre bu laboratuvarlarda 25-30 milyon liralık makine parkura sahip.

Şimdi, İTÜ ARI Teknokent’te bu çalışmalara ek olarak bir otomotiv kümelenmesine gidiliyor. Çolpan, “Devamlılık açısından bu küme oluşturuldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlı’ğına başvurusu yapıldı. Onaylandığında tüzel kişiliği olan bir yapı ortaya çıkacak. Hem kümenin paydaşları kendi yatırımlarını yapacak hem de devletin destekleri olacak. Türkiye otomotiv sanayisine ciddi katkısı olacak”diyor.

Tematik teknoparkların sayısını artırmak istediklerini anlatan Çolpan, Tuzla’da denizcilik üzerine bir teknopark çalışması yapacaklarını anlattı. Çolpan, “Tuzla’daki planlanan binamız İTÜ için potansiyel gemi inşaat ve denizcilik konusunda tematik bir yapılanma için bir fırsat. Hedefi koyduk. Türkiye’nin tüm denizcilik teknolojisi İTÜ’den çıkma. Limanımız var. O tarafta hemen limanımızın yan tarafına yapabiliriz. Yeri de belirledik. 2-3 sene içinde buraları aktif hale getiririz”dedi İTÜ ARI Teknokent’in tüm binalarını sıfır sermaye ile borçlanarak, banka kredileri ile yaptıklarını anlatan Çolpan, “Teknokent olarak bankalara olan borçlarımız yaklaşık 15 milyon euro. Bugüne kadar bir destek almadık. İlk defa geçen sene İTÜ Gate programına Ekonomi Bakanlığı sembolik destek verdi. Bizde HAVELSAN, ASELSAN, TAI yok. Herkes cebindeki parayı harcıyor. İki yaklaşım da doğru tabii ama ne yazık ki fonlar savunmaya veriliyor. Biz de yakında savunma şirketlerine de kapı açacağız. Desteklere başvuracağız. Bu anlamda savunma sanayi ile ilgili bir kümelenmeye gidebiliriz. Bunun için Tuzla’daki arazilerimiz uygun” diye konuştu.

San Francisco’da ofis açacak

İTÜ ARI Teknokent’in Chicago’da, ABD’nin en büyük kuluçka merkezinin içinde bir ofisi var. Burayı 2014 yılında açtı. Çolpan, yurtdışında 2. ofisi San Francisco’da açacaklarını söyledi ve “ABD’nin en iyi 5 kuluçka merkezinin göbeğinde yer alacak. Yaz bitmeden bu ofisi açmış oluruz. Daha sonra Boston, Berlin ve Şanghay’da yeni merkezler de açacağız” dedi.

İTÜ Çekirdek, sınırlarına dayandı kapıları zorluyor 

İTÜ Çekirdek, fikir ya da proje aşamasındaki girişimcilere ihtiyaçları olan eğitim, laboratuvar imkanları, Ar-Ge fonu, danışmanlık, mentorluk ve finansman hizmetlerini bedelsiz sunuyor. İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Kenan Çolpan, “İTÜ Çekirdek kapıları zorluyor. Balkan ülkeleri, Ortadoğu ve Kafkaslardan İTÜ Çekirdek’te yer almak isteyen çok sayıda yabancı girişimci var. İTÜ Çekirdek’i bu yıl belki son defa Türkçe’ye özel yapıyoruz. 2016’da uluslararası hale getireceğiz” dedi. Çolpan, İTÜ Çekirdek’in özel bir kategorisi olarak İTÜ BİGG yani İTÜ Bireysel Genç Girişimci programını tasalardıklarını söyledi. TÜBİTAK’ın Teknogirişim kaynağına İTÜ aracılığıyla başvuran tüm girişimciler İTÜ Çekirdek avantajlarından faydanalanabilecek.

İTÜ GATE’te süper gıda üreten SBS’i kurdu, ABD’ye palet palet mal gönderiyor 

ITU GATE, bir Uluslararası Girişim Hızlandırma Programı. İTÜ ARI Teknokent’in küresel pazarlara açılmasının önemli bir ayağını oluşturuyor. Son 2 yıldır uygulanıyor. Bu program ile büyük ölçekli start-uplar yurt dışına götürülüyor. 3 aylık bir kapsamı var. Şirketler, İTÜ ARI Teknokent’in Chicago’daki ofisini yıl boyunca adres gösterme, şirket kurulumlarını yapma gibi amaçlar için kullanabiliyorlar. Daha önce ITU GATE’e katılıp başarılı olan fi rmalar arasında ilginç örnekler var. Bunlardan bir tanesi SBS. Gelişmiş bal, arı sütü ve propolis ürünleri yani süper gıdalar yapıyor. ABD’deki market zincirleri ile anlaştı. Ciddi ihracat bağlantısı yaptı. Şu an palet palet mal gönderiyor. Programın 3.dönem başvurular 7 Ağustos’a kadar yapılabilecek

 

DÜNYA 28.07.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here