AB’den 70 milyonluk “uzay motoru”na onay

0

İngiltere’nin ‘Sabre’ uzay motoruna devlet desteği onaylandı.

Avrupa Birliği (AB), İngiltere’nin “Sabre” uzay moturunun Ar-Ge çalışmalarına sağlayacağı 70 milyon euroluk devlet desteğini onayladı.

AB Komisyonu, İngiltere’nin REL firmasının geliştirdiği Sabre uzay motoru projesine yaklaşık 70 milyon avroluk mali desteğin AB kamu desteği mevzuatına uygun olduğunu bildirdi.

Sabre motoru projesinin uzay uçuşlarının maliyetlerini önemli ölçüde azaltacağına dikkati çeken Komisyon, bu alanlardaki kamu desteklerinin piyasa işleyişine herhangi bir zararının olmadığını kaydetti.

AB Komisyonu’nun rekabetten sorumlu temsilcisi Margrethe Vestager, yaptığı yazılı açıklamada, Sabre projesine kamu desteğinin onaylanmasından mutluluk duyduğunu, uzay seferlerinde dünya yörüngesinden çıkışın en zor ve maliyetli unsurlar olduğuna dikkati çekerek, bu zorlu alanlardaki araştırmaların desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Sabre ve benzeri araştırmaların önemli teknolojik gelişmelerin önünü açabileceğine işaret eden Vestager, bu yöndeki gelişmelerin tüketicilere iletişim, telekomünikasyon, navigasyon gibi çeşitli alanlarda ürün ve hizmet olarak faydalar sağlayacağını anlattı.

Çok az tüketecek

Sabre uzay motorunun, düşük irtifalarda sıradan bir jet motoru gibi görev yapması, yüksek irtifalarda ise hava girişlerini kapatarak roket motoru olarak ilerlemeye devam etmesi planlanıyor. Böylelikle, uzay yolculuğunun çok az yakıt yüküyle yapılması öngörülüyor.

 

DÜNYA 14.08.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here