Nobel fizik ödülü nötrinolara

0

Nobel Fizik ödülü bu yıl sıfır yüklü-sıfır kütleli temel parçacıkların (nötrinolar) nasıl bir tattan diğerine değiştiğini keşfeden Takaaki Kajita ve Arthur McDonald’a verildi.

Nötrinolar her maddenin temelini oluşturan atomdan küçük sıfır kütleli parçacıklar ve başka herhangi bir şeyle etkileşmedikleri için incelenmeleri çok güç.

Kajita ve McDonald, Japonya ve Kanada’da dev cihazlar kullanarak bu parçacıkların özelliklerine ilişkin çok önemli ölçümler yaptılar.

İsveç Bilimler Akademisi genel sekreteri Goran Hansson bugün ödülün sahibini açıklarken, “Bu yılın ödülü, evrende en çok bulunan şeyin nasıl kimlik değiştirdiğiyle ilgili” dedi.

Basın toplantısında McDonald’a telefonla bağlanan Hansson kendisini , “Günaydın, 45 dakika önce sizi uyandıran kişi benim” diye tanıttı.

Kanada Kingston’daki Queens’s Üniversitesi profesörü Arthur McDonald, Nobel ödülüne layık görüldüğü haberini “korkutucu” diye niteledi, “Neyse ki ödülü
benimle paylaşan meslektaşlarım var. Bu ölçümleri yapabilmek için inanılmaz bir çalışma yürüttüler” diye konuştu.

Japonya’da Tokyo Üniversitesi profesörlerinden olan Takaaki Kajita ile de temas kuruldu ama Kajita’nın basın toplantısında konuşma yapma imkânı olmadı.

İsveç Bilimler Akademisi fizik alanında 1901 yılından bu yana -yalnızca ikisi kadın olmak üzere- 201 bilim insanına ödül verdi.

HÜRRİYET 06.10.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here