Üniversiteli Genç Beyinlerin Projeleri Yarıştı

0

TÜBİTAK tarafından düzenlenen üniversite öğrencileri proje yarışmaları sonuçlandı

 TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmaları sonuçlandı. Yarışmada 24 proje ödül aldı.

TÜBİTAK, ülkemiz bilim, teknoloji ve sanayisine her alanda destek vermeye devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca üniversite öğrencilerine yönelik her yıl düzenlenen 2241/B Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Proje Yarışması, 2238 Üniversite Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması ve 2242 Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışmaları bu yıl da düzenlendi.

Yarışmalara bu yıl 296 proje başvurusu yapıldı. Yapılan bilimsel değerlendirmeler sonucunda 100 projenin sergilenmesine karar verildi. Hacettepe Üniversitesi Sergi Salonu’nda 2 gün sergilenen projeler arasında dereceye giren projeler jüri tarafından değerlendirmeye alındı ve 24 çalışma ödüle layık görüldü. Birincilere 10 bin, ikincilere 7 bin 500, üçüncülere ise 5 bin lira ödül verildi.

Hacettepe Üniversitesi Kongre Merkezi Oditoryum’da yapılan ödül töreninde konuşan TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu, “Bu üç programda da en başından itibaren katılan, gayret gösteren ve sabreden bütün gençlerimizi tebrik ediyorum. Ödül sayısı sınırlı sayıda oluyor ama önemli olan yarışmalara katılmaktır. Ödüllerimiz semboliktir, fakat sizin için yeni bir başlangıçtır” dedi.

Nobel Kimya Ödülü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın başarısını tebrik eden ve öğrencilere örnek gösteren TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu, “Kıymetli hocamızı bu başarısı sebebiyle kutluyorum. Aziz Sancar Hocamızın başarısı bizleri gururlandırmıştır. Bu 35 yıllık bir çalışma sonucunda elde edilen bir başarıdır. Başarı sürekli çalışmaktan ve sabretmekten geçer. Hayatınızın baharında olan siz gençler kendinize güzel bir çalışma programı yapın. Başarı sürekli çalışmaktan geçer. Yorulduğunuz zaman başka bir iş yaparak dinlenin. Umuyorum ki, içinizden bazıları Aziz Sancar gibi başarılı çalışmalara imza atacaksınız” diye konuştu.

Programa, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu, TÜBİTAK Genel Sekreteri Arif Koyuncu, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cem Saraç, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanı Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Teknoloji ve Yenlik Destek Programları Daire Başkanı Mehmet Aslan katıldılar.

Üniversite Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması’nda Birincilikleri;

– Genel Kategoride Güneş Perdesi Projesi ile Ahmet Fuat Yalçın,

– Sosyal Girişimcilik Kategorisinde, Ustamdan Projesi ile Gökçe Gülcüler ve Müge Ulusoy,

– Teknoloji Kategorisinde, Gömülü Optik Sensörler ile Kompozit Malzemelerin Yapısal Sağlıklarının Sürekli İncelenmesi Projesi ile Çağatay Yılmaz ve Çağdaş Akalın kazandılar.

 

Lisans Öğrencileri Yazılım Projeleri Yarışması’nda Birincilikleri,

–    Açık Kaynaklı Yazılım Uygulamaları Kategorisinde, Android Cihaz ile Görüntülü Diafon ve Kablosuz Kontrol Sistemi Projesi ile Sinan Divarcı ve Semih Demir,

–    Sosyal Yaşam ve Eğlence Uygulamaları Kategorisinde, Sanal Gerçeklik Konsepti İçeren Yapay Zeka Türk Daması Projesi ile Burak Kılıç, Ahmet Emre Alkan ve Sami Engin Yiğiter,

–    Akıllı ve Teknolojik Çözümler Kategorisinde, Bütünleşik Uçuş Eğitimi Simülasyonu Projesi ile Emin Berkan Mamak, Caner Topçu ve Musa Çifcibaşı,

–     Bilimsel Çözümler Kategorisinde, Genim: Gen-Kanser İlişkilerinin Araştırılması İçin Bir İnformasyon Makinası Tasarımı projesi ile Muhammed Kocabaş ve Umut Şahin kazandılar.

 

Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Tezleri Yarışması’nda Birinciliği,

–        Ürün Geliştirme Kategorisinde, İğneli Varis Tedavilerinde Kullanılmak Üzere Geliştirilmiş, Damar Bulunmasını Kolaylaştıran Portatif Görüntüleme Cihazı Endüstriyel Tasarımı Projesi İle

Gülsevi Esra Uzel

–        Süreç Geliştirme Kategorisinde, Atık Meyve Suyu Posalarının Değerlendirilmesi Projesi İle Yaşar İpek kazandılar.

 

http://www.tubitak.gov.tr/  09.10.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here