Türkiye’nin Ar-Ge şampiyonları

0

2014 Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri sıralamasında ilk üç sıra Kordsa, Arçelik ve Tofaş’ın oldu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın oluşturduğu endekste en yüksek puanı alan özel sektör Ar-Ge merkezleri sıralamasında genel kategoride ilk üç merkez Kordsa, Arçelik ve Tofaş oldu.

Genel kategoride ve sektörlerinde birinci olan Ar-Ge merkezlerine başarı plaketleri Ankara’da düzenlenen 4. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde düzenlenen törende verildi. Törenin açılışında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bakanlığın bütçesinde 1,5 milyar TL’lik 2015 yılı Ar-Ge desteğinin tamamını kullanacaklarını açıkladı. Işık, 2014 ödeneğinin tamamının kullanılamadığını hatırlatırken, çoğunluğu hibe olan desteklerin önemine değindi.

Ar-Ge harcaması GSYH’nin yüzde 1’ine yaklaştı, özel sektör payı artıyor

Bakan Fikri Işık, Ar-Ge harcamalarının GSYH’nin yüzde 1’ine yaklaştığını, hedefin ise AB ortalaması olan yüzde 3,5 olduğunu hatırlatarak, ana önem verdikleri özel sektörün Ar-Ge harcamalarının GSYH içindeki payının yükselmeye devam ettiğini ve yüzde 0,28 oranından yüzde 47’ye çıktığını, hedeflerinin ise yüzde 65 olduğunu anlattı.

Bakan Işık, 50’si 2015 yılı içinde  olmak üzere, Ar-Ge merkezleri kanunu çıktıktan sonra kurulan merkez sayısının 2015’e ulaştığını belirterek, Ar-Ge merkezlerinin 10 milyar TL Ar-Ge harcaması, 180 milyar TL ciro ve 55 milyar TL ihracat yaptıklarını kaydetti.

Bu merkezlerin Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkışı için ana rolü oynayacağını belirten Işık, bunun güç bir iş olduğunu, yüksek gelir grubuna geçişin ABD’de 44 yıl, Japonya 22 yıl, Güney Kore 19 yılda başarıldığını anlattı. Türkiye’nin de bu yönde çaba harcadığını belirten Işık, Türkiye’nin alt orta gelir düzeyine 1955’te geldiğini, üst orta gelir düzeyine geçişinin ise 50 yıl sonra, 2005’te olduğunu anlattı.

Törende, daha sonra Ar-Ge Merkezleri endeksinde ilk üç sırayı paylaşan Kordsa, Arçelik ve Tofaş’a ve sektörel olarak birinci sırayı alan Ar-Ge merkezlerine plaketleri verildi.

Kendi sektörlerinde birinci olan Ar-Ge merkezleri şöyle: 

Bankacılık ve Finans: Kuveyt Türk

Bilgisayar ve İletişim Hizmetleri: AirTies

Cam ve Cam Ürünleri: Türkiye Şişe Cam

Dayanıklı Tüketim Malları: Arçelik

Deri ve Deri Ürünleri: Kazlıçeşme Deri Ürünleri

Elektronik: Vestel Elektronik

Enerji:    Balıkesir Elektromekanik

Havacılık: Tusaş Motor Sanayi (TEI)

İklimlendirme: Bosch Termoteknik

İlaç: Deva Holding

Kimya: Hayat Kimya

Lojistik: Ekol Lojistik

Makine ve Teçhizat İmalatı: Akım Metal

Mobilya: Samet Kalıp ve Madeni Eşya

Mühendislik ve Tasarım: Heksagon Mühendislik ve Tasarım

Otomotiv: Tofaş

Otomotiv Yan Sanayi: Hema Endüstri

Petrol ve Petrol Ürünleri: Tüpraş

Savunma Sanayi: Aselsan

Seramik ve Refrakter:    Eczacıbaşı Yapı Gereçleri

Tekstil: Kordsa

Telekomünikasyon: Netaş

 

DÜNYA 14.10.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here