‘Genç robotcular’ Katar yolcusu

0

Gençlerin bilim ve teknoloji alanlarında kendilerini geliştirmesini amaçlayan ‘Dünya Robot Olimpiyatı’nın, Birinci Türkiye Turnuvası geçen hafta yapıldı. Yarışmanın birincisi İstanbul’dan katılan ‘Robistim’ adlı takım oldu. Dokuz takımı geride bırakan ‘Robistim’ ekibi 6-8 Kasım’da Katar’da düzenlenecek ‘Dünya Robot Olimpiyatı’nda yarışacak.

Bilim Kahramanları derneği tarafından düzenlenen ‘Dünya Robot Olimpiyatı’nın, Türkiye Turnuvası’na Türkiye’nin çeşitli illerinden 30 öğrenci katıldı. “Her Çocuk Mucit Doğar” söylemiyle organize edilen ve liselilerin başvurabildiği etkinlikte 10 takım yarıştı.  Üçer kişilik takımlar halinde robotlarını tasarlayan geleceğin mucitleri, Katar’da düzenlenecek olan Dünya Robot Olimpiyatı’na katılmak için mücadele etti. Türkiye Turnuvası’nda, İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi’nden katılan ‘Robistim’ adlı takım, zorlu mücadele sonrasında  birincilik ödülünü kazandı. Turnuvayı kazanan Robistim takımı öğrencileri  Yağmur Yıldız, Deniz Aydın ve Ertuğrul Ömer Alkaya birincilik kupasını kaldırdı.

Dokuz takımı geride bırakarak birinci olan Robistim,  6-8 Kasım 2015 tarihinde Katar’da düzenlenecek olan ‘12.Dünya Robot Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil edecek. Finale Robistim ile kalan Eskişehir Emine Emir Sahbaz Bilim ve Sanat Merkezi takımı ‘Kutsal İncir’  ise ikincilik kupasını aldı. Dünya Robot Olimpiyatı 1. Türkiye Turnuvası’na katılan takımlara sertifikalarını ve kupalarını MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin verdi.  Dünya Robot Olimpiyatı’nı Türkiye’de ilk kez düzenleyen Bilim Kahramanları Derneği Genel Sekreteri Özlem Mutlu ise başarıyla tamamlanan organizasyonu her yıl daha da artan bir katılımla düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi.

HÜRRİYET 17.10.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here