İlk 100’de üç Türk Üniversitesi

0

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, ‘Dünya’nın 50 Yaş Altındaki En İyi Üniversiteleri’ni açıkladı. Listeye Türkiye’den de üç üniversite girdi. Bilkent Üniversitesi 51-60, Sabancı Üniversitesi 61-70 ve Koç Üniversitesi ise 71-80 sıra bandında yer aldı.

Önde gelen yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından QS, ‘Dünya’nın 50 Yaş Altındaki En İyi Üniversiteleri’ sıralaması hazırladı. Toplamda 100 üniversitenin dahil olduğu listeye Türkiye’den üç vakıf üniversitesi girmeyi başardı. Sıralamada BilkentÜniversitesi 51-60, Sabancı Üniversitesi 61-70 ve Koç Üniversitesi ise 71-80 sıra bandında yer buldu.Dünyanın 50 yaş altı en iyi üniversitesi Singapur’dan Nanyang Teknoloji Üniversitesi olurken, onu Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ikinci, Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü üçüncü sırada takip etti. ABD ve İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinin uzun yıllar önce kurulmuş olması nedeniyle listenin ilk 6’sında Asya üniversitelerinin hakimiyeti dikkat çekti.QS, 50 yaş altında en iyi üniversiteleri araştırma, öğretim kalitesi, istihdam sağlayabilme ve uluslararası görünüm olarak dört alanda sıraladı.

QS bu liste için, Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nın verilerini kaynak olarak kullandı. 8 üniversite ile Avustralya, listede en çok temsil edilen ülke oldu. Onu 7 üniversite ile Almanya ve 5 üniversite ile İspanya ve İngiltere takip etti.


50 Yaş altında En İyiler İlk 10

 

1-Nanyang Teknoloji Üniversitesi (Singapur)

2- Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Hong Kong)

3-Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (Güney Kore)

4-Hong Kong Şehir Üniversitesi (Hong Kong)

5-Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Güney Kore)

6-Hong Kong Politeknik Üniversitesi (Hong Kong)

7-Bath Üniversitesi(İngiltere)

8-Maastricht Üniversitesi (Hollanda)

9-Universidad Autónoma de Madrid (İspanya)

10-Universitat Autònoma de Barcelona (İspanya),

Listede Türkiye’den üç üniversite yer alıyor.

51-60 Bilkent Üniversitesi

61-70 Sabancı Üniversitesi

71-80 Koç Üniversitesi 

Prof. Dr. Abdullah Atalar (Bilkent Üniversitesi Rektörü): Bilkent Üniversitesi olarak eğitimimizi en ileri seviyeye taşımak için elimizden geleni yapıyoruz. Dünya sıralamaları listelerinde görünürlük ve emeğimizin takdiri bizi memnun ediyor.

Prof. Dr. Nihat Berker (Sabancı Üniversitesi Rektörü): Türkiye’den üniversitelerin dünya sıralamalarında giderek önlere geçmesinden çok mutluyuz. Bu hak edilmiş ilerlemeler, üniversitemizin bütün elemanlarına daha da azim ve çalışma gücü katıyor. Dolayısıyla, önümüzdeki aylarda ve yıllarda daha da iyi, en önde sonuçlar göreceğimizden eminim.

İstihdam Edilebilirlik 2016 sıralaması

QS, dünya üniversitelerinin istihdam performanslarını değerlendirdiği ‘İstihdam Edilebilirlik 2016’ sıralamasının öncü listesini de yayımladı. Listeye Türkiye’den Bilkent Üniversitesi 151-200 bandından girdi. QS, 700 üniversitenin istihdam görünümünü 44 bin anketi analiz ederek oluşturdu. Kuruluş, üniversiteleri işveren saygınlığı, işveren ortaklıkları, öğretim üyelerinin çıktıları, işverenlerin kampustaki varlığı ve mezunların istihdam oranlarına göre sıraladı. QS, bu öncü liste ile sektör ve yükseköğretim kurumlarından gelen geribildirimler sayesinde daha güvenilir bir sıralama ölçümü oluşturmayı hedefliyor. Ancak ilk 3’teki Stanford Üniversitesi, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Harvard Üniversitesi’nin listenin son halinde de yerleri değişmeyecek gibi görünüyor.

 

HÜRRİYET 27.11.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here