“ALTAY” Tankını, “AKKOR” Koruyacak

0

ASELSAN tarafından geliştirilen Aktif Koruma Sistemi (AKKOR), Milli tank ALTAY’ı roketlere karşı koruyacak.

 

ASELSAN, ALTAY tankı için anti tank roketlerine karşı koruma sisteminde kendi ürünleri olan Aktif Koruma Sistemi’nin (AKKOR) seçildiğini açıkladı.

 

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Aselsan arasında imzalanan 54 milyon euroluk sözleşme ile milli tank Altay için Aktif Koruma Sistemi (AKKOR) geliştirilecek. Bu sistem sayesinde ALTAY tankında 360 derecelik koruma kalkanı oluşturulacak. ASELSAN, ALTAY tankı için anti tank roketlerine karşı koruma sisteminde kendi ürünleri olan Aktif Koruma Sistemi’nin (AKKOR) seçildiğini açıkladı.

ASELSAN’dan yapılan yazılı açıklamada, kendi özkaynaklarıyla başlatılan AR-GE ile geliştirilen AKKOR’un SSM tarafından ALTAY tankı için seçildiği ve sözleşmenin imzalandığı duyuruldu. AKKOR, tanka yaklaşan anti tank roketleri ve füzeleri tespit ederek havada imha edecek şekilde tasarlandı.

Açıklamada, “AKKOR Sistemi, Milli Tank ALTAY’da kullanılmak üzere geliştirilecek olup, modüler mimarisi sayesinde birçok tipteki zırhlı araca uygulanabilen bir aktif koruma sistemidir. ASELSAN, dünyada çok az ordu tarafından kullanılan bu sistem üzerinde 2008 yılında beri öz kaynaklarını kullanarak çalışıyordu. Sistem ile ilgili radar, merkezi bilgisayar ve fiziksel imha mühimmatının denendiği testler de 2010 yılından itibaren başarı ile gerçekleştirildi” denildi.

Tanka yaklaşan anti tank roketleri ve füzeleri tespit ederek havada imha edecek olan Aktif Koruma Sistemi (AKKOR) geliştirilmesi ile ilgili sözleşme, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN arasında imzalandı. Savunma Sanayi Müsteşarı İSMAİL DEMİR ile ASELSAN Genel Müdürü Faik Eken 54 milyon Euro tutarındaki sözleşmeyi törenle imzaladı.

ASELSAN AKKOR’un, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturduğu, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılayacak yetenekte olduğu belirtildi. AKKOR sistemi, radarları aracılığıyla anti tank roketlerini algıladıktan sonra, fiziksel imha mühimmatını fırlatıyor. Mühimmatın üzerinde bulunan sensörler yardımıyla yaklaşmakta olan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda bu mühimmat patlayarak tehdidi etkisiz hale getiriyor.

AKKOR Sistemi, mühimmatın üzerindeki akıllı sensör ile dünyadaki benzerlerinden ayrıldığı ve daha üstün performans sergileyeceği vurgulandı. Mühimmat üzerinde mini bir radar gibi çalışan sensör, yaklaşan roket/füze ile savunma mühimmatının en yakın olduğu zamanda patlamayı gerçekleştirerek tehdidi yok ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here