Tesla devrimi!

0

44 yaşındaki Güney Afrikalı Elon Musk’un kurduğu yenilikçi elektrikli otomobil şirketi Tesla, yılda 55 bin otomobil üretiyor ve piyasa değeri 30 milyar dolar. Efsane Amerikan otomotiv şirketi General Motors ise yılda 10 milyon otomobil üretiyor. Piyasa değeri de 55 milyar dolar. Kimine göre bu resimde bir tuhaflık var, kimine göre ise gezegenin değişen yüzünün kanıtı!

 

Güney Afrika’dan 17 yaşında ayrılan ve 1990’ların sonunda Silikon Vadisi’nde çalışmaya başlayan Elon Musk, babasından aldığı 28 bin dolar borçla, geçen 15 yılda 10 milyar dolarlık bir servet ortaya çıkardı. Tesla’nın CEO’su Musk için ‘gezegenin değişen yüzü’ tanımı yapılıyor.

Musk, kurduğu yenilikçi otomotiv şirketine ünlü mucit Nikola Tesla’nın soyadını verir. Musk’un uzay gemileri ve roket imal eden SpaceX şirketinde 3 milyar dolarlık hissesi var. Tesla’daki serveti ise 7 milyar doların üzerinde. Güneş enerjisi sistemleri geliştiren ve imal eden SolarCity’de de 1 milyar dolarlık payı var.

YILLIK 500 BİN ÜRETİM

2020 hedefini açıklayan Tesla, yılda 500 bin otomobil üretmeyi planlıyor. Musk, “Üretimde 500 bini aşabiliriz. Uzun vadede birkaç milyon otomobil üretmek için deneme yapmayı istiyoruz” dedi. Bu rakam, General Motors’un ABD’deki satışlarının sadece iki ayına eşdeğer. Ancak Musk, uzun vadeli vizyonu ile tanınıyor. Tesla’nın piyasa değeri 30 milyar dolar. General Motors’un ise 55 milyar doların üstünde. Musk, Tesla’nın General Motors’dan daha büyük olabileceğine ilişkin de, “Biz muazzam ürünler üretip rekabetçi otomobil yapısını koruyup sürdürürsek kim bilir?” yorumunu yaptı.

BİR ŞARJLA 800 KM

Elon Musk, 10 yıl içinde bir şarjla 800 kilometre yol katedebilen elektrikli otomobil yapabileceklerini de iddia ediyor. Musk, Model X’i üretmek için Nevada’da yaklaşık 2 milyar dolara ‘giga fabrika’ olarak adlandırılan dev bir batarya fabrikası inşa ettiriyor. Burada şirketin 2020’de 500 bin otomobil üretme hedefini karşılaması için lityum bataryalar üretilecek.

Kendi kendine giden araç

Tesla, elektrikli Sedan’ın   S modeline yeni bir yazılım güncellemesi getirerek kendi kendine giden araç yaptıklarını açıkladı. Bir blog yazısında Tesla, otomatik pilot olarak adlandırılan güncellemenin araçta bulunan hız, fren ve direksiyon sensörlerini otoyolda giderken nasıl kullandığını anlattı. Söz konusu güncelleme, sanki bir hayalet aracı yönetiyormuş gibi hissettiriyor. Önünüzdeki trafiğe göre, görünmez bir kalkan aracınızı yavaşlatıyor. Eğer bir araba sizin bulunduğunuz şeride doğru yönelirse, Model S yoldan nazikçe çekilerek olası bir çarpışmayı önlüyor. Sağ ya da sola dönüş sinyalini verdiğiniz anda, arabanız trafiği kontrol ederek, bağımsız olarak sizin belirlediğiniz yöne doğru hareket ediyor.

Ömür boyu kullanılacak

Elon Musk, Tesla’nın elektrik motorlarının ömür boyu kullanılmasını istiyor. Asla yıpranmayacak elektrik motorları üretmeye çalıştığını açıklayan Musk, “Bu bizim hedefimiz. Bu yönde oldukça iyi bir ilerleme kaydettik. Sürücü ünitelerindeki dayanıklılık hedefimizi 200 bin milden 1 milyon mile çıkardık” dedi.

http://www.itohaber.com/  27.11.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here