Garajda iki Türk

0

NUVİA Teknokent’te meleklerle büyüdü, yabancılar peşine düştü.

Garajda kurulan ve açıkladıkları kârlar bazı ülkelerin milli gelirinden bile fazla olan Google, Apple, Microsoft gibi dünya devlerinin kuruluş öykülerine benzer örnekler Türkiye’den de çıkmaya başladı. Devlet desteği ile kurulan teknokentlerde büyüyen Türk teknoloji şirketlerinin önümüzdeki 10 yılda dünya devleri arasında yer alması ve Türkiye’nin, özlediği teknoloji ihracatından büyük gelir sağlaması bekleniyor.

Türkiye’deki en önemli teknokentlerden birisi olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Teknokenti’nde yer alan Nuvia’nın genç patronlarının temelini attıkları ve şu an büyük yol kateden şirketleri, kuruluşunun üzerinden daha iki yıl bile geçmeden yabancı yatırım fonlarının radarına girdi.

Nuvia’nın İTÜ ARI 6 Enerji Teknokenti’ndeki merkezinde görüştüğümüz şirket kurucuları Cem Gül ve Doktor Emre Erkin gençlere örnek olacak ve onları teşvik edecek başarı öyküsünü anlattılar. Dostluklarının Üsküdar Fen Lisesi’nde sıra arkadaşlığıyla başladığını söyleyen Cem Gül, “Proje ödevlerimizi bile birlikte hazırlardık. Emre ile yollarımız üniversitede ayrıldı. Ben Koç Üniversitesi’ni, o da İstanbul Teknik Üniversitesi’ni bitirdi. Daha sonra Almanya’da Mercedes’in Ar-Ge biriminde ve Max Planck Institute’de çalıştım. Sonra Türkiye’ye döndüm. Microsoft ve Vodafone’da çalıştım. Emre de İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Enstitüsü’nde enerji yönetimi üzerine akademisyenlik yapıyordu” dedi.

Teknokent’e girdi, istifayı verdi
Biri enerji tasarrufu konusunda akademisyen olan, diğeri ise makinelerin iletişimi konusunda uzman olan arkadaşların ikisi de  doğalgaz faturasından muzdarip olunca Nuvia’nın da temelleri atılır. Yaklaşık 1 yıllık bir çalışmanın ardından geliştirdikleri akıllı kombi kiti Türkiye’nin ilk enerji temalı teknokentine başvurup kabul edilirler ve Tübitak’tan destek almayı başarırlar.

Bu süreci ise Dr. Emre Erkin anlatıyor: “Türkiye’de ilk defa kombiye takılan bir modül sayesinde evde olmadığınız zamanlarda bile telefonla evinizin sıcaklığını ayarlayabilmeyi sağlayan akıllı bir oda termostatı geliştirmeyi başardık. Adını da Cosa Akıllı Kombi Kiti koyduk. Desteği alıp Teknokent’e kabul edilince Cem hemen istifa etti. Akıllı algoritmaları sayesinde evin ısınma ve soğuma sürelerini öğrenen Cosa, doğalgaz tüketiminizde yüzde 10 ila 40 arası tasarruf etmeyi sağlıyor. Evde, uykuda ya da dışarıda olma durumlarına göre evin sıcaklığı ayarlanabiliyor ve uzaktan kontrol edilebiliyor.”

Ülker Pazarlama Başkanı Lale Saral Develioğlu ve uluslararası yatırım firması Revo da Nuvia’nın bu başarıya inanarak yatırımcı olurlar. Şirket kısa zamanda tamamen yerli mühendisler tarafından geliştirilen Cosa markası ile Ümraniye’de üretim yapmaya başlar. Türkiye’deki yaklaşık 20 milyon hanenin yarısı kombi ile ısınmakta olduğu düşünüldüğünde 5 yıl içinde yüzbinlerce eve ulaşılacağını vurgulayan ortaklar, “Biz bu başarı öyküsünü yarım bırakmak istemiyoruz. Önümüzdeki yılyurt dışına açılmayı planlıyoruz” diyor.

TÜRKİYE’NİN DÜNYADAKİ TEMSİLCİLERİ 
Başarılı girişimcilerin desteklenmesi için Endeavor bünyesine katılmalarını sağlayacak seçmelere Türkiye’yi temsilen katılacak iki firmadan biri, Cem Gül ve Emre Erkin tarafından kurulan Nuvia oldu. 2016’da Dubai’de düzenlenecek olan Endeavor Uluslararası Seçim Paneli’nde Türkiye’yi temsil edecek Nuvia, büyümesini sağlayacak iş dünyası liderlerine ve finansmana erişme şansı yakalayacak.

Yılda 4.5 milyar lira tasarruf sağlarız
Emre Erkin, Nuvia bünyesinde Türk mühendisleri tarafından geliştirilen ve Türkiye’de üretilen akıllı termostatın ilk etapta Türkiye’nin doğalgaz faturasını yılda 3 milyar dolar aşağı çekeceğini söyledi. Türkiye’de 20 milyon hanenin doğalgaz kullandığını belirten Emre Erkin, “Bu 20 milyon hanenin yarısı Cosa kullansa bu tasarrufu sağlarız. Hane başına yılda ortalama 1500 TL doğalgaz faturası ödeniyor. Testlerde yüzde 40’a kadar ulaşmamıza rağmen yüzde 30 ortalama tasarrufu baz alırsak her hanenin ortalama tasarrufu 450 lira olur. 10 milyon hanenin toplam tasarrufu ise 4.5 milyar liraya ulaşır. Bu parayı Hazine kasasından ithalata harcamamış oluruz. Devletin bu konuyu stratejik eylem planı içine alması herkese kazandırır” dedi.

Sırada akıllı klimalar var
Bu cihaza yüklenecek yeni yazılımlarla yeni özellikler eklemek için Ar-Ge birimlerinin çalışmasını sürdürdüğünü ifade eden Cem Gül ve Emre Erkin, “Öncelikle bu yaz klimaları da Cosa’ya entegre etmek için çalışıyoruz. Daha sonraki hedefimiz ise evdeki bütün cihazları bu kite entegre ederek tüm cihazların dışarıdan cep telefonu uygulamasıyla kontrol altına alınmasını sağlamak. Her geliştirdiğimiz yazılımda vatandaş yeni cihaz almayacak. Sadece cep telefonu uygulamasına yeni güncelleme gelecek” diye konuştu.

TÜRKİYE 29.12.2015

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here