Periyodik Tablo’nun ‘yedinci satırı’ da sonunda doldu

0

ABD, Japonya ve Rusya’dan bilim insanlarının keşfettiği dört yeni kimyasal element, resmen Periyodik Tablo’ya eklendi. Böylece tablodaki yedinci periyot (satır) da tamamlanmış oldu.

113, 115, 117 ve 118 numaralarını alan kimyasallar 30 Aralık günü, kimya alanında ölçüm ve adlandırma konusunda otorite konumunda olan ABD merkezli Saf ve Uygulamalı Kimya Uluslararası Birliği (IUPAC) tarafından resmen yeni elementler olarak kabul edildi.

 http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/568a3bc067b0a9285c3e1f31

Yukarıdaki tabloda yedinci periyoda son eklenen elementler kırmızı, 2011 yılında eklenen 114 ve 116 numaralı elementler ise gri renkle gösteriliyor.

115, 117 ve 118 numaralarını alan yeni elementlerin Rusya’daki Dubna Nükleer Araştırmalar Enstitüsü ile California’daki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı tarafından keşfedildiği, 113 numaralı yeni elementin ise Japonya’daki Riken Enstitüsü’nden bilim insanlarınca bulunduğu belirtildi.

Periyodik Tablo’ya yapılan bundan önceki son ekleme, 2011 yılında 114 ve 116 numaralı elementler bulunduğunda gerçekleşmişti.

Japonya’daki Riken Enstitüsü’nde 113 numaralı elementin keşfiyle sonuçlanan araştırmayı yürüten Kosuke Morita, İngiliz Guardian gazetesine yaptığı açıklamada “Şimdi 119 numaralı element ve onun ötesindekileri bulmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Riken Enstitüsü Başkanı, Nobelli kimyager Ryoji Noyori ise, “Bu keşifler bilim insanları için Olimpiyatlarda altın madalya almaktan bile daha büyük bir önem taşıyor” dedi.

GEÇİCİ ADLAR VERİLDİ

Şu an için geçici isimlere sahip olan elementlerin önümüzdeki aylarda onları keşfeden ekipler tarafından resmen adlandırılacağı açıklandı.

IUPAC’ın İnorganik Kimya Bölümü Başkanı Profesör Jan Reedijk konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “IUPAC şu an için geçici olarak ununtrium (Uut), ununpentium (Uup), ununseptium (Uus) ve ununoctium (Uuo) adları verilmiş olan elementleri resmen isimlendirme sürecini başlattı” dedi.

Elementler mitolojik konseptler, mineraller, yer adları, konut adları ve bilim insanı adlarından esinlenilerek isimlendirilebiliyor.

Yeni keşfedilen dört elementin tamamı insan yapımı ve Periyodik Tablo’nun sonunda bulunan diğer tüm aşırı ağır elementler gibi bunlar da varlıklarını başka bir elemente dönüşmeden önce sadece birkaç saniye için sürdürebiliyor.

HÜRRİYET 04.01.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here