Uluslararası robot fuarı Madrid’de başladı

0

Avrupa’daki yeni robot teknolojilerinin tanıtıldığı “Global Robot Expo” fuarı İspanya’nın başkenti Madrid’de başladı.

Tüm dünyadan 130 kadar şirketin katıldığı ve 4 gün sürecek fuarın açılışında konuşan “Global Robot Expo” Direktörü Enric Forner, mevcut durumda dünyada robot teknolojileri pazarının 20 milyar avroluk bir değere sahip olduğunu belirterek, 5 yıl içinde bunun 4 kat artarak 80 milyar avronun üzerine çıkacağını iddia etti. Forner, Avrupa Birliği’nin de robot teknolojisi sektöründeki girişimcilere büyük destek verdiğini, 2020 yılına kadar 2,8 milyar avroluk bir finansman programı uygulanacağını belirtti.

 

Japon firmalarının öne çıktığı fuarda, yaşlıların ve özürlülerin gündelik yaşantılarına yardımcı olan robotlar ve ağır bir şey kaldırıldığında olası bir sırt ağrısını veya sakatlanmayı önleyecek mekanik yelekler ilgi çekti.

Verilen bilgilerde ayrıca, fuar boyunca sektörün uzmanlarının 40 kadar konferansta bir araya gelerek fikir alış verişinde bulunacağı bildirildi.

Fuarda, uzaktan kumandalarla robot dövüşleri, sumo yapan robotlar ve drone helikopterler arasındaki yarışlar yoğun ilgi gördü.

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen “Global Expo Robot” fuarında robot gösterileri düzenlendi.

Avrupa’daki en önemli robot fuarı olarak bilinen ve ilk defa Madrid’de yapılan fuarın, halka açılan dördüncü günü renkli görüntülere sahne oldu.

Katılımcı firmaların çeşitli gösteriler yaptığı fuarda, uzaktan kumandalarla robot dövüşleri, sumo yapan robotlar ve drone helikopterler arasındaki yarışlar yoğun ilgi gördü.

Japon firmaları başta olmak üzere tüm dünyadan 130 civarında şirketin katıldığı fuarda, yeni teknolojiler de tanıtıldı.

Yeni robot teknolojilerinin daha çok yaşlı ve engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik olduğu, terapi ve rehabilitasyon için kullanıldıkları görüldü.

Ayrıca, doğal felaketler sonrasında arama ve kurtarma çalışmalarında faydalanılabilecek yeni robot modelleri de stantlarda yer aldı.

Uzmanlar, robot teknolojileri pazarının gelecek yıllarda büyük büyüme göstereceği tahmininde bulunurken, mevcut durumda 20 milyar avroluk pazarın 5 yıl sonra 4 kat artarak 80 milyar avroyu bulacağı belirtiliyor.

 

TRTHABER 31.01.2016

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here