Sabancılıların “NANOGRAFEN” Girişimi

1

Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği 2007 Yüksek Lisans ve 2011 Doktora Mezunu ve SUNUM Araştırmacılarından Dr. Burcu Saner Okan, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu ve Inovent A.Ş. ortaklığı ile hayata geçen NANOGRAFEN girişimi ile ekonomik, iyi kalitede ve yüksek miktarlarda grafen üretilebilecek.

 

NANOGRAFEN Dr. Burcu Saner Okan, Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu ve Inovent A.Ş. ortaklığı ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi Teknoparkta 2014 yılında kuruldu. NANOGRAFEN grafeni ekonomik, iyi kalitede ve yüksek miktarlarda üreterek enerji, havacılık, otomotiv, yapı-inşaat gibi birçok alanda kullanılabilecek grafen katkılı prototip ürünler hazırlıyor. Dr. Saner Okan ve Prof. Dr. Menceloğlu tarafından geliştirilen geri dönüşüme dayalı teknik ile karbonca zenginleştirilmiş atıklar katma değeri yüksek grafen tabanlı malzemelere dönüştürülüyor. Farklı özelliklerde ve derecelerde geliştirilen grafen ürünleri termoset ve termoplastik polimerlerde katkı malzemesi olarak kullanılıyor. Yapılan denemeler sonucunda kompozitlerin mukavmetlerinde %40’lara kadar artış sağlanmış ve ısı dayanımları da arttırılmıştır. Üretilen katma değeri yüksek grafen malzemeleri birçok sektörün hem niş hem de komodite ürünlerinde kullanım imkanı bulabilecek.

Firma ayrıca 2014 yılında almış olduğu Tübitak 1512 Girişimcilik Aşamalı Destek Programı’nın 2. Aşaması’nı başarı ile tamamladı. Proje kapsamında çıkan prototip ürünler Roketsan A. Ş., Kordsa Global A. Ş. ve Arçelik A. Ş. gibi büyük firmaların ilgisini çekmiş olup ürün satışı yapılmaya da başlandı. Ayrıca, Yazgan Yenilenebilir Enerji ve Endüstriyel Kimya Sanayi Dış Ticaret Ltd. Şti. yatırım desteği ile Tubitak 1512’nin 3. Aşaması 1507 KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı kapsamında sunduğu proje önerisi değerlendirme aşamasında. 

Bu yılki Türkiye Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Rehberi için Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nden 4 adet proje seçildi. Bu projelerden bir tanesi Nanografen’in  Tubitak 1512  Aşamalı Girişimcilik Programı kapsamında tamamlamış olduğu “Plastik endüstrisi için grafen nanotabakaların büyük ölçekli üretim koşullarının belirlenmesi ve pilot üretimi” başlıklı projesidir.

Bu gelişmeler doğrultusunda Inovent A. Ş. alınan yönetim kurulu kararı ile NANOGRAFEN’e yatırım yapmıştır.

 

NANOGRAFEN ile ilgili Burcu Saner Okan’ın;

Yeni Şafak gazetesinde yayımlanan görüşleri için tıklayınız

Derin Ekonomi dergisinde yayımlanan görüşleri için tıklayınız

NANOGRAFEN web sayfası: www.nanografen.com.tr

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here