OKSİJEN 2015 Patent Başvurularıyla Kendi Rekorunu Kırdı

0

Vodafone Türkiye, Dijital Dönüşüm vizyonu kapsamında hız verdiği yerli ve yenilikçi teknolojileri geliştirme çalışmalarıyla patent rekorları kırıyor. Vodafone’un tüm operasyonları içinde “Global İnovasyon Merkezi” seçilen OKSİJEN, mobil telekomünikasyon alanında geliştirdiği buluşlarla 2015 yılında 78 patent başvurusu yaparak bir önceki yıl kırdığı rekoru ikiye katladı.

Türkiye’nin dijital geleceğine liderlik etmeyi hedefleyen  Vodafone Türkiye, global inovasyon şirketi OKSİJEN aracılığıyla yenilikçi mobil ve sabit iletişim teknolojileri geliştirmeye devam ediyor. Vodafone Grubu’nun ortaklıklarıyla birlikte 26 ülkedeki 400 milyonu aşkın Vodafone abonesi için teknoloji üreten ve Türkiye’den yurtdışına teknoloji ihraç eden OKSİJEN, 2015 yılında geliştirdiği buluşlarla Türk Patent Enstitüsü’ne 78 patent başvurusu gerçekleştirerek geçen seneki rekorunu ikiye katladı.

2015 yılı başvuruları; Lokasyon Tabanlı Servisler, Mesajlaşma, Makinelerarası İletişim, Bulut Bilişim, Mobil Finansal Servisler, Mobil Şebekeler, Bireysel ve Kurumsal Mobil Uygulama ve Servisler kategorilerinde yapıldı. OKSİJEN’in halihazırda Lokasyon Bazlı Servisler, Mesajlaşma ve Mobil Ödeme Sistemleri alanlarında son başvurularıyla beraber değerlendirme süreci devam eden toplam 110 patent başvurusu bulunuyor. 

OKSİJEN Genel Müdürü Murat Ekşioğlu, şunları söyledi:

“Vodafone Türkiye’nin inovasyon şirketi OKSİJEN olarak ülkemiz için yerli teknoloji üretirken global partnerlerimize en yeni mobil teknolojileri sunmaya çalışıyoruz. Bu varlığımızdan elde ettiğimiz getirileri artırmak amacıyla bilgi ve birikimlerimizi daha iyi bir şekilde değerlendirmenin yollarını arıyoruz. Bu kapsamda, Vodafone’un Fikir Hakları Stratejisi doğrultusunda, buluşların tespit edilmesi ve uygun bulunması durumunda patent başvurusu yapılması gibi çeşitli yollarla önemli bilgi varlıklarımızı tespit ediyor ve koruyoruz. Fikir hakkının şirketimize sağladığı değere ve katkıya verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak yeni buluşların yaratılmasını destekliyor ve Vodafone Türkiye’nin Global İnovasyon Merkezi OKSİJEN’e ait patent başvuruları yaparak bu değerli fikirlerin korunmasını sağlıyoruz. 53 çalışanımızın buluşlarıyla 2015 yılında yaptığımız 78 patent başvurumuzla kendi rekorumuzu ikiye katlayarak kırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Vodafone Türkiye’nin Dijital Dönüşüm vizyonu çerçevesinde ülkemizin bir teknoloji üretim merkezi olması yolunda çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

Türkiye’den dünyaya teknoloji ihraç ediyor

Vodafone’un tüm operasyonları içinde “Global İnovasyon Merkezi” seçilen OKSİJEN, Vodafone Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi olarak, bir yandan Türkiye’de mobil ve sabit iletişim sektörünün ufkunu genişleten çalışmalara imza atarken bir yandan da uluslararası inovasyon standartlarının belirlenmesine katkıda bulunuyor. Teknoloji Geliştirme Bölgesi olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Arıkent’te çalışmalarını yürüten OKSİJEN, ağırlıklı olarak Lokasyon Bazlı Servisler, Kurumsal ve Bireysel Çözümler, Akıllı İletişim Çözümleri gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Bu kapsamda, iç ve dış mekân konumlandırma teknolojilerinden makinelerarası iletişime, mobil ticaretten yakınsamaya kadar geniş bir yelpazede teknoloji çözümleri geliştiriyor

 

http://vodafone.com.tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here