TÜBİTAK 2 binden fazla projeyi destekledi

0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, “TÜBİTAK tarafından 2002 yılında 548 proje desteklenirken, geçen yıl 2 bin 197 proje desteklendi. 2002 yılında desteklenen projelerin toplam destek bütçesi cari fiyatlarla 10 milyon 483 bin lira iken, bu rakam 2015 yılında 842 milyon 925 liraya ulaştı” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nca (TÜBİTAK) 2002 yılında 548 proje desteklenirken, bu rakamın geçen yıl 2 bin 197’ye çıktığını belirterek, “Desteklenen çalışmaların sayısı artarken, TÜBİTAK da akademik projelere adeta destek yağdırdı. 2002 yılında desteklenen projelerin toplam destek bütçesi cari fiyatlarla 10 milyon 483 bin lira iken, bu rakam 2015 yılında 842 milyon 925 liraya ulaştı” dedi.

Bakan Işık, TÜBİTAK’ın akademik projelere verdiği desteklere ilişkin açıklamalarda bulundu. TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı’nın (ARDEB), akademik alanda bilimsel, teknolojik ve yenilik içeren Ar-Ge faaliyetlerini programlamak, yönlendirmek, desteklemek ve izlemek amacıyla 1993 yılından bu yana faaliyetler yaptığını hatırlatan Işık, bu kapsamda her bilimsel alandan proje önerisi kabul edildiğini söyledi.

ARDEB’in, ”Üniversitelerin Araştırma ve Geliştirme Potansiyelinin Arttırılmasına Yönelik Destek Programı, Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı, Hızlı Destek Programı, Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı, Ulusal Yeni Fikirler ve Ürünler Araştırma Destek Programı, Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı, Başlangıç Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı ve Kariyer Geliştirme Programı” adı altında sekiz farklı destek programı olduğunu dile getirdi.

“Finansal destek ve ödül

Programların başvuru sistemi, kapsadığı süre, bütçe sınırı ve önemli özelliklerine değinen Işık, sunulacak projelerin değerlendirme kriterleri hakkında da bilgi verdi. ARDEB’in, sekiz farklı araştırma programıyla üniversite, eğitim araştırma hastaneleri ve araştırma enstitüleri başta olmak üzere akademisyenler, özel sektör ile kamuda çalışan araştırmacıların projelerine geri ödemesiz finansal destek verdiğinin altını çizen Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu bağlamda Türkiye’nin öncelikli alanlarındaki Ar-Ge projeleri, başlangıç Ar-Ge projeleri, genç araştırmacıların kariyerlerini geliştirme amaçlı projeler, kamu kurumlarımızın Ar-Ge ile giderilebilecek sorunlarına çözüm üretmek amacıyla hazırlanan projeler ve üniversitelerin araştırma ve geliştirme potansiyelinin artırılmasına yönelik destekler ile ulusal çaptaki yeni fikir ve ürünlere önemli imkanlar sunuluyor.”

 

Bakan Işık, TÜBİTAK’ın akademik projelere verdiği desteğin çarpıcı şekilde arttığına dikkati çekerek, şunları söyledi:
“Bu kapsamda 2002 yılında 1.198 proje önerilirken, geçen yıl 12 bin 259 proje önerisi alındı. Yine 2002 yılında 548 proje desteklenirken, geçen yıl 2 bin 197 proje desteklendi. Sunulan ve desteklenen çalışmaların sayısı artarken, TÜBİTAK da akademik projelere adeta destek yağdırdı. 2002 yılında desteklenen projelerin toplam destek bütçesi cari fiyatlarla 10 milyon 483 bin lira iken, bu rakam 2015 yılında 842 milyon 925 liraya ulaştı.”

 

Akademisyenler, özel sektör ile kamuda çalışan araştırmacıların desteklerden daha çok yararlanması için çağrıda bulunan Işık, desteklenen projelerin çıktı, sonuç ve etkilerini nicelik ve nitelikte artırmak amacıyla ARDEB bünyesinde “Proje Performans Ödülü” adında bir program yürütüldüğünü de bildirdi.

HÜRRİYET 13.01.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here