Nobel ödüllü Sancar’dan Türk gençlerine tavsiye

0

Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk gençlerine, bütün enerjilerini yaptıkları işe vermeleri ve bilimsel gelişmeleri öğrenmeye çalışmaları tavsiyesinde bulundu.

ABD’de Türk iş adamlarının üyesi olduğu Türk-Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) tarafından, Sancar onuruna New York‘taki Harvard Club’ta davet verildi.     

 

New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, Başkonsolos Yardımcısı Reyhan Özgür, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Atilla Pak ile TACCI üyesi Türk iş adamları ve ABD’de yaşayan Türk akademisyenlerin katıldığı davette TACCI Başkanı Ali Koçak, Sancar’a “bilim alanında üstün hizmet” ödülü takdim etti.     

 

Aziz Sancar, davette yaptığı konuşmada, Türk gençlerine hitaben “Bütün enerjinizi işinize verin. Bilim öğrenmeye çalışın. Günlük dedikodularla, politikalarla uğraşmayın” ifadesini kullandı.     

Ödülünü aldıktan sonra AA muhabirinin sorularını da yanıtlayan Sancar, “Herhangi bir Türk kurumundan gelen ödül benim için önemlidir. Buradaki arkadaşların çoğunu tanıyorum. Türkiye ve Türk dünyası için hizmet vermiş insanlar. Hem memleketimize hem ABD’ye katkıları olmuş kişiler. Kendilerini takdir ediyorum. Bu yüzden bu ödül benim için önemlidir” dedi.

Türkiye’de gençlere günlük politikalarla uğraşmama tavsiyesinde bulunan Sancar, “Ben Türkiye’deki günlük politik çekişmeleri takip edersem üzüntümden çalışamam. Bu yüzden gençlere tavsiyem bu tür kavgalara girmeyin. Memlekete hizmet için bilim lazım. Avrupa ve ABD seviyesinde olmak için bilim lazım” diye konuştu.

 

“MUTLAKA FAYDASI OLACAK”

Aziz Sancar, Nobel ödülü kazanmasını sağlayan çalışmasının kanserin tedavisine katkısı konusundaki soruya, “Benimkilerin ve başka insanların araştırmalarının, kanserin tedavisine mutlaka faydası olacak. Ama bu 5 yılda mı 10 yılda mı olur, onu bilemem” yanıtını verdi.     

Ayrımcılık konusunda da görüşlerini paylaşan Sancar, ABD’de açık görüşlü insanların bulunduğu bir bölgede yaşadığını belirterek, hiç ayrımcılığa maruz kalmadığını söyledi. Sancar, kendisine törenle yaşadığı şehrin anahtarının verildiğini, burada yaptığı konuşmada “Müslüman olmaktan iftihar ettiğini” dile getirdiğini anlatarak, ABD’de yaşayan Türklere, milliyetleriyle gurur duymaları tavsiyesinde bulundu.     

Nobel ödüllü bilim adamı Sancar, “Saygı istiyorsanız, önce kendinize saygı göstereceksiniz. Herkesten üstün değiliz ama kimseden de aşağı değiliz. Kendimizle iftihar edelim ki başkası da bize saygı göstersin. Ben öyleyim” dedi. 

HÜRRİYET  29.03.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here