5. Otomotiv Proje Pazar’nda geri sayım

0

5. Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması için geri sayım başladı.

 

Türkiye ihracatının lider sektörü otomotiv endüstrisinde yılın en önemli organizasyonu olan 5. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması için geri sayım başladı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin koordinatörlüğünde 2012 yılından bu yana düzenlenen Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması, 5-6 Mayıs tarihlerinde TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) Gebze yerleşkesinde gerçekleştirilecek.  

OİB’in bu yıl düzenleyeceği 5. Ar-Ge Proje Pazarı’nda ilk üç ve iki mansiyona 23 bin TL, 5. Komponent Tasarım Yarışması’nda ise dokuz proje sahibine 39 bin TL olmak üzere toplam 62 bin TL para ödülü dağıtılacak. Dereceye girenler aynı zamanda İTÜ Çekirdek Programı’na girmeye hak kazanacak. Yarışmalar için öğrencilerden profesyonellere 18 yaşını dolduranların adayların, 15 Nisan tarihine kadar projeleriyle internet üzerinden başvuruda bulunması gerekiyor. Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılacağı etkinlikler, dünya otomotiv endüstrisinde fark yaratan ünlü isimlerin buluşacağı panellere de ev sahipliği yapacak. Yeni iş modelleri ve trendlerin paylaşılacağı panellerde, GreenFuturists.com‘un kurucusu olan, insanlığın geleceği konusunda dünyanın otorite olarak kabul ettiği Fütürist Yazar Gerd Leonhard ile yine Google’ın Otonom Arabalar vizyonuna yön veren dünyaca ünlü Fütürist Brad Templeton de konuşmacı olarak katılacak.  

Yeni tasarımcıların yetiştirilmesi teşvik ediliyor 

OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması ile otomotiv sektöründe inovasyon ve tasarım kültürünü yaygınlaştırmayı, genç tasarımcıların yetiştirilmesini teşvik etmeyi ve üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Burhanoğlu, “Otomotiv sektörümüze daha nitelikli, çevreci, güvenli, kaliteli ve katma değeri yüksek ürünler sunabilmeyi öngördüğümüz etkinliklerde bunu başarmış durumdayız. Her yıl içeriğini geliştirmeye çalıştığımız Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması ile uluslararası arenada da markalaşacağız” şeklinde konuştu. Burhanoğlu, TÜBİTAK MAM’ın ulusal öncelikler doğrultusunda Ar-Ge ve bilimsel araştırma konularında destek verdiğini ve bu anlamda otomotiv sektörü için büyük öneme sahip olduğunu belirterek “Etkinliklerimizde TÜBİTAK MAM’ın faaliyetlerinin sektöre katkısının anlatılması ve sektör ile işbirliği olanaklarının geliştirilmesini de amaçlıyoruz” ifadesini kullandı. 

‘Nitelikli teknoloji için işbirliği geliştirilmeli’

TÜBİTAK MAM İş Geliştirme ve Ticarileştirme Başkan Yardımcısı İbrahim Bekar, otomotiv sektörünün en fazla ihracat gerçekleştirmesi ve millileştirme çalışmalarının odağında olması nedeniyle Ar-Ge Proje Pazarı’nın çok önemli olduğuna dikkat çekti. Alternatif yakıt teknolojileri, milli elektrikli araç ve yerli motor çalışmaları başta olmak üzere sektöre yönelik çok sayıda Ar-Ge projesi yürüttüklerinin altını çizen Bekar, “Önümüzdeki dönemde hayata geçecek Motor Mükemmeliyet Merkezi ile dünya pazarında rekabet edebilecek yerli motor geliştirilmesi ve sektöre yönelik test altyapısının kurulmasını hedefliyoruz. Otomotivde dünya ile yarışacak nitelikte teknoloji ve tasarım üretilebilmesi için sektörde işbirliği ekosisteminin geliştirilmesi ve ulusal düzeyde farkındalık yaratılması gerekiyor” dedi. İTÜ Arı Teknokent CEO’su Kenan Çolpan da şunları kaydetti: 

“OİB, inovasyonu, Ar-Ge ve girişimciliği destekleyen programlarımıza otomotiv sektörü kapsamında can suyu verdi. Gelecek 10 yıl içerisinde otomotiv sektörü elektrik, elektronik, yazılım ve enerji üzerine geliştirilecek teknolojiler sayesinde değişecek. Biz de OİB ile bu değişime inanıyor ve bu gelişim için çalışıyoruz. İTÜ ARI Teknokent ve OİB işbirliği ile Erken Aşama Kuluçka Merkezi olan İTÜ Çekirdek’ten yerli ve inovatif otomotiv teknolojileri çıkaracağız.”

DÜNYA  10.04.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here