Robotlar İnönü Üniversitesi’nde yarışacak

0

İnönü Üniversitesi Bilgoritma Topluluğunca düzenlenecek ‘ROBOCOT 2016’da, her yaştan öğrencilerin robotları yarışacak, mucitler eserlerini sergileyecek ve uzmanlar eğitim verecek.

 

Akıllı robotlar, büyük veri, nesnelerin interneti, 3­D baskı, zenginleştirilmiş gerçekçilik,siber güvenlik, yatay/dikey yazılım entegrastonu ve siber güvenlik, bulut gibi dokuz teknolojinin 4’üncü sanayi devrimini tetiklemesinde önemli rolü olduğu düşüncesinden yola çıkılarak düzenlenecek ‘ROBOCOT 2016’, 7-8 Mayıs tarihleri arasında İnönü Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.  

  

Robotik ve kodlama yarışmaları, Maker ve Mucitler Sergisi ile atölye ve konferans çalışmalarının yapılacağı etkinlikte, her yaştan öğrencilerin ürettiği robotlar yarışacak.     

Öğrenciler, mekanizmasını yaptıkları, kitini satın alıp programladıkları ya da kontrol kartlarını kullanarak geliştirdikleri robotlarla yarışmaya katılabilecek.     

Yarışmayla eğlenceli bir ortamda öğrencilerin yeni robot fikirleri konusunda güdülenmesi, merak uyandırılması, robotik temalı maker hareketinin yaygınlaşmasının sağlanması, Malatya ve çevre iller başta olmak üzere tüm Türkiye’de ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite düzeyinde robot fikrinin yayılması, öğrencilere yeni hedef ve ufuklar açılabilmesi, geleceğin en önemli teknolojisi robotlarla ilgili farkındalık oluşturulması, Türkiye adına yeni teknoloji alanlarını keşfetmek isteyen yeni bir neslin önünün açılması amaçlanıyor.  

  

Yaş kategorilerine göre dereceye gireceklere ödüller verilecek.     

HÜRRİYET  20.04.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here