Solar Impulse Pasifik Okyanusu’nu geçti

0

Hawaii’den hareket eden uçak, dünya turunun 9. etabını tamamladı. Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2, California’ya ulaştı.

 

Uçağın pilotu Bertrand Piccard düzenlediği basın toplantısında, dünya turunun 9. etabında Hawaii’den 3 gün önce havalanan Solar Impulse 2’nin, San Francisco kentindeki Silikon Vadisi’ne iniş yaptığını açıkladı.

 

Pasifik Okyanusu’ndan geçerken kokpitte tam anlamıyla yalnız olduğunu düşündüğünü söyleyen Piccard, yine de kendini tamamen güvende hissettiğini dile getirdi.

 

Piccard, “Hayatım boyunca edindiğim en etkili tecrübeydi. Macera sürecek, Hikaye henüz bitmedi.” ifadesini kullandı.

 

Yeniliklerin ve öncülüğün daha kaliteli bir hayat, temiz teknolojiler, yenilenebilir enerji için sürdürülmesi gerektiğini belirten Piccard, bu şekilde ön ayak olmak isteyen kişilerin de kendilerini rahatça ifade edebileceklerine dikkati çekti.

 

image002 

Gelecek 20 yılda uçakların elektrikle çalışmasının sıkıcı bir şey olabileceğini ve insanların bunu sıradan bir şey gibi görebileceğini söyleyen Piccard, kendi enerjisini güneşten elde eden üretimlerin hiçbir zaman sıkıcı gelmeyeceğini ve bunun “teknolojinin mucizesi” olduğunu ifade etti.

 

Dünya turuna 5 Mart 2015’te Abu Dabi’den başlayan Solar Impulse 2, Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, Japonya ve Hawaii’ye uğradı. Uçak, rotasında bulunmamasına rağmen kuvvetli rüzgarların kanatlarına verdiği zarar sebebiyle Japonya’da yaklaşık 1 ay planlanmamış mola verdi. Uçak, temmuz ayı başında 5 gün süren zorlu Japonya-Hawaii etabının ardından, aşırı ısınmanın bataryalarına verdiği kalıcı hasar nedeniyle Hawaii’de uzun bakım ve test aşamasına girmişti.

 

Ağırlığı sadece 2,3 ton olan uçağın 72 metrelik genişliğe sahip kanatlarında toplam 17 bin 248 güneş hücresi bulunuyor. Solar Impulse 2, gündüzleri lityum bataryalarında güneş enerjisi depolayabilmesi sayesinde geceleri de uçabiliyor. 

 

Solar Impulse 2, turunu tamamlayabilirse dünyanın çevresini sadece güneş enerjisi kullanarak kat eden ilk uçak, uçağın mucidi ve pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg de dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecek.

 

TRTHABER  24.04.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here