‘Ankerot’, teröristlerin korkulu rüyası olacak

0

 

Konya’daki yazılım firması, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da PKK’lı teröristlere karşı mücadele eden asker ve polisin kullanımı için ‘Ankerot’ adını verdiği tank görünümlü uzaktan kumandalı mini insansız araç üretti.

 

Polis ve askerlerin tuzaklanmış el yapımı patlayıcıların infilak ettirilmesi sonucu şehit olduğuna dikkat çeken Elfatek Elektronik Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Düzgün,“Biz de buna karşı ne yapabiliriz diye düşündük. Asker ve polisimizin kullanabilmesi için 10 yıllık bilgi birikimimizi sonucu yazılımını yaptığımız ve son 4-5 yıldır kullandığımız analog oransal joistik uzaktan kumandamızı mini insansız aracımıza entegre ettik” dedi. 

 

 image002 

İSTENİLEN YERE GİREBİLİR 

‘Ankerot’ adını verdikleri uzaktan kumandalı mini insansız aracın özellikle yakın veya uzak mesafede asker ve polisin giremeyeceği noktalarda uzaktan kumanda ile kullanılabileceğini ifade eden Düzgün, şunları söyledi:

“Üzerindeki kamera sayesinde bina içerisini ve yol güzergahı rahatlıkla kontrol edilebilir. Üzerine yerleştirilecek olan askeri teçhizatla el yapımı bombalara ve terör örgütü üyelerine müdahale edilebilir, bölgeden yaralı tahliyesi yapılabilir.

Uzaktan kumandamız 300 metreden 1 kilometreye kadar cihazı kontrol edebilme imkanı sunuyor. Cihazımız sessiz olması için elektrikli motorla yaptık. Üzerinde 360 derece dönebilen palet var. Ayrıca 48 derece açıyla hareket edebilen namlu mevcut.”

 

image003 

‘AHDE VEFA’ BORCU 

Cihazın üzerine isteğe göre her türlü askeri teçhizatın yerleştirilebileceğini de belirten Düzgün, üretimlerinin ilk versiyon olduğunu ve ciddi bir çalışma sonrası bunu daha da geliştireceklerini kaydetti.

Ülkeye karşı bir ahde vefa duyduklarını da dile getiren Düzgün, şöyle konuştu:

“Biz bu ülkenin okullarında okuyarak bugünlere geldik. Biz de ekip olarak bu ülkeye olan vatan ve vefa borcumuzu askerlikten sonra da ödemek istiyoruz.

Önümüzdeki dönemde farklı ürünler de yapacağız. Bu bizim için bir başlangıç. Ekibimize bu noktada güveniyorum.”

DEVLET DESTEKLİ

Analog joistikli uzaktan kumandanın Türkiye’de üretiminin olmadığını ve  ilk defa kendilerinin üretmeye başladığını da ifade eden Düzgün, TÜBİTAK, KOSGEB ve Sanayi Bakanlığımızın ‘tekno yatırım’ projelerinden destek alarak uzaktan kumandayı geliştirdiklerini de sözlerine ekledi.

 

‘Ankerot’ Konya’daki Endüstri Zirvesi Fuarı’nda sergileniyor.

 

HÜRRİYET  29.04.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here