Mehmetçik için ‘sessiz ve hafif güç ünitesi’

0

Gebze Teknik Üniversitesi, yakıt hücrelerinden üretilen güç ünitesi sayesinde Mehmetçik’in 60-70 kilogramlık batarya yükünü 9-10 kilograma indirdi.

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) tarafından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle 2011 yılında başlayan ve bu yıl tamamlanan “Askeri Uygulamalar İçin 100 watt’lık Güç Üretebilen Taşınabilir Yakıt Hücresi Sistemi Üretilmesi” Projesi kapsamında geliştirilen cihaz, Mehmetçiğin ses ve ısı izi bırakmasını önleyecek.

GTÜ Enerji Teknolojileri Enstitüsü Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Soydan, yaptığı açıklamada, üniversitenin 2000 yılının başından beri yakıt hücreleri ilgili aktif olarak çalışmaya başladığını, bu kapsamda hidrojen laboratuvarı kurulduğunu kaydetti.

Soydan, kimsenin bu teknolojilerde bilgi paylaşmadığına işaret ederek şöyle devam etti:

“Firmalardan ürün olarak satın almak istediğinizde bile vermedikleri teknolojiler bunlar. O yüzden bilgiler sizde olmuyor. Tamamen kendiniz üretmeniz gerekiyor. Yüzlerce farklı parametreleri olan sistemin optimasyonu çok uzun bir süreç aldı. Bu projenin sonunda yaptığımız hücrelerden 100 watt’lık bir sistem yapmaktı bizim amacımız. Askerlerimiz çok ağır bataryalar taşıyor. Bunlar operasyonlar sırasında onlara yük getiriyor. 60-70 kiloluk bataryaları askerin taşıması operasyonlarda çok büyük lojistik problem ortaya çıkarıyor ve bataryalar bitebiliyor. Orada askeri şartlarda şarj etmek çok kolay değil. Oraya daha ağır jeneratör sistemleri taşımanız lazım. Jeneratörleri çalıştırdığınız zaman ses ve ısı izi oluşturmuş oluyorsunuz. Herkes sizin geldiğinizi, o bölgede konuşlandığınızı kolaylıkla anlayabiliyor.”

Bu prototiplerin seri üretiminin yapılmasını ve ünitenin daha verimli hale getirilmesini amaçladıklarını söyleyen Soydan, “Yeni nesil yakıt hücresi sistemleri alanında yapmış olduğumuz projeler kapsamında ürettiğimiz sistemler ve prototipler sayesinde ordumuzun dışa bağımlılığı azalacak, Mehmetçik’in güvenliği ve operasyonel verimliliği artacak.” ded

TRTHABER  02.5.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here