TÜBİTAK “EXPO 2016 Antalya”da

0

22 Nisan’da “Çiçek ve Çocuk” temasıyla resmi açılışı gerçekleşen Türkiye’nin ilk EXPO’su EXPO 2016 Antalya için TÜBİTAK Bilgi Evi kuruldu. Etkinlik 23 Nisan-31 Ekim 2016 tarihleri arasında devam edecek.

EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezi’nin önünde yer alan Bilgi Evi’nde özellikle çocuklara bilim insanı olma yolunda ışık tutabilmeyi amaçlayan TÜBİTAK çocukları bilimle tanıştırmak, onlara bilimin eğlenceli yüzünü göstererek bilimi sevdirmek için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 23 Nisan itibarıyla halka açılan EXPO alanındaki TÜBİTAK Bilgi Evi katılımcılardan yoğun ilgi görüyor.

Beş salondan oluşan Bilgi Evi, 23 Nisan-30 Ekim tarihleri arasında bilime merak duyan, soru sormayı, araştırmayı seven ve eğlenceli vakit geçirmek isteyen tüm ziyaretçilerimizin katılımına açık olacak.

Uzay salonunda, milli uydularımız olan Göktürk-2 ve RASAT’ın uydu maketlerini inceleyebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. Gök atlası ile seçtiğiniz gün ve saate göre gökyüzünün nasıl göründüğünü bulabilirsiniz. Ayrıca, astronot görseli ile hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz. Gizli karadelikten sergi salonuna geçmeyi de unutmayın!

Sergi salonunda, bilim merkezlerinde karşılaşabileceğiniz sergilerden bazı örnekleri görebilir ve hazır deney düzeneklerini kullanarak gözlem yapabilirsiniz. Bilim iş başında!

Deney ve etkinlik salonunda, TÜBİTAK Bilim Merkezleri’nden uzmanlar eşliğinde düzenlenen atölye çalışmalarına katılabilir ve kontrollü olarak gerçekleştirilen deneylerle bilim algınızı genişletebilirsiniz. Deneyerek ve eğlenerek öğrenen genç bilim insanları bu salon tam size göre!

Çiçek salonunda, çiçek görselleri ile EXPO 2016 hatırası çektirebilirsiniz.

EXPO 2016 Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi içindeki standımızdan da TÜBİTAK Yayınlarına ulaşabilirsiniz.

Unutmayın:

·         TÜBİTAK Bilgi Evi, EXPO 2016 Antalya’da 23 Nisan-31 Ekim 2016 tarihleri arasında katılımcıların ziyaretine açık olacak.

·         Deney ve etkinlik salonu 23 Nisan-1 Mayıs 2016 tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Ayrıca bu tarihler arasında katılımcılara TÜBİTAK dergileri ve EXPO 2016 Antalya gözlem defteri hediye edilecek.

·         23 Nisan-1 Mayıs 2016 tarihleri arasında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’ne ait güneş teleskobu ile Güneş’i gözlemleyebilirsiniz.

·         TÜBİTAK Bilgi Evi içerisindeki tüm etkinlikler katılımcılara ücretsiz olarak sunulacak.

 

https://www.tubitak.gov.tr

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here