TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışmasını kazananlar belli oldu

0

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması 2015-2016 Dönemi’nin ödülleri sahiplerini buldu

 

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması’nın 2015-2016 dönemi sonuçları, bugün (5 Mayıs 2016) gerçekleştirilen büyük finalde belli oldu. İş fikrine güvenen 3.195 üniversite öğrencisinin 1.292 projesi arasından tüm süreçleri başarıyla tamamlayarak ipi göğüsleyen ilk üç ekip şöyle sıralanıyor: Otizm hastalarına yönelik projeleri ile OTSİMO ekibi birinci, platin grubu metallerin saflaştırılmasını konu alan projeleri ile MC365 Ekibi ikinci, genç tasarımcıları kadın giyim markalarıyla buluşturan NUYAP ekibi ise üçüncü oldu.

Üniversite öğrencilerinin ekip halinde iş fikirleri ile başvurdukları bir fikir yarışması olan ve bu yıl kendi rekorunu kırarak 3.195 üniversite öğrencisinden başvuru alan “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” Yarışması’nın 2015-2016 dönemi, 5 Mayıs 2016 Perşembe günü Sabancı Center’da yapılan Ödül Töreni ile sona erdi. Ödül Töreni’ne yarışmaya katılan gençlerin yanı sıra, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, gençlere projelerinde rehberlik yapan TÜSİAD üyeleri ve girişimcilik ekosisteminin önde gelen pek çok ismi de katıldı.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes’in açılış konuşmasını gerçekleştirdiği törende, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Erhan Erkut, Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO’su Ömer Aras ve Boyner Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Nazlı Boyner’den oluşan final jürisinin değerlendirmesiyle seçilen 5 finalist ekip, sahnede iş fikri sunumlarını gerçekleştirdi.

Jüri değerlendirmesinin ardından sırasıyla 75.000 TL, 50.000 TL ve 25.000 TL’lik ödüllere layık görülen üç iş fikri açıklandı. Ödül töreninde, TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması’nın 2015-2016 döneminde en çok başvuru alınan ilk üç üniversiteye (İzmir Ekonomi Üniversitesi, Fırat Üniversitesi ve İstanbul Gelişim Üniversitesi) birer plaket de takdim edildi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes: “TÜSİAD olarak, girişimci olmak isteyen gençlerin peşindeyiz.”

Symes, konu hakkında şunları söyledi:

“TÜSİAD olarak, Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması’nda temel hedefimiz, girişimci gençlere iş fikirlerini hayata geçirmelerini kolaylaştıracak kapılar açmak. Başarılı, ilham verici, yol gösterici, sorgulayıcı, başkalarını harekete geçiren TÜSİAD kimliğimiz ile gençleri etkilemek, geleceği bu gözle oluşturmalarını sağlamak istiyoruz. Girişimcilerin kurduğu bir kurum olarak girişimcilik ruhunu gençlerimize aşılamak ve girişimciliği bir kariyer hedefi olarak benimsemelerini sağlamak istiyoruz. Yarışma kapsamında gençler iş planı oluşturmaktan networking fırsatlarına uzanan gerçek bir iş hayatı deneyimi yaşıyor; TÜSİAD üye rehberleri ile yüzyüze çalışma imkanı yakalıyor, risk almadan, maddi bir kayıp yaşamadan süreç deneyimine ortak oluyorlar. Proje, ekiplere rehberlik eden 14 TÜSİAD üyesi açısından da çok değerli. Hepsinin görüşü şu noktada birleşiyor: Biz onlara bilgi aktarırken, onlardan da pek çok konuda bilgi alabiliyoruz. Gençlerin bakış açıları, yeni dönemin ihtiyaçları ve beklentileri adına biz iş insanlarına ışık tutuyor. Bununla beraber yarışma kapsamında karşılaştığımız iş fikirleri yalnızca gelir elde etme hedefli değil, pek çok sosyal proje başvurusu da aldık. Bu durum gençlerimizin girişimcilik ruhuna sahip olmalarının yanı sıra sosyal bilinçlerinin de yüksek olduğuna işaret ediyor. Bugüne dek projemize destek olan tüm üyelerimize ve girişimcilik ekosistemindeki tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, bu süreç deneyimine ortak olan tüm gençlerimizi yürekten tebrik ediyorum.”

 

Birincilik ödülü kazanan proje:

 

Ekip Adı: OTSİMO

Proje Adı: OTSİMO

Ekip Üyeleri: Hasan Zafer Elcik, Sercan Değirmenci, Can Dörtkardeşler

Rehber: Gürallar Yön.Kur.Bşk. Vekili ve  TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Esin Güral Argat

 

İş Fikri:

Otizm üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır.. The Autism Society’nin verilerine göre, dünya üzerinde otizmli sayısı toplam nüfusun %1,5’ine tekabül etmekte ve bu rakam tüm kanser türlerindeki hastaların üç katından daha fazladır. Otizmin neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Bu nedenle tıbbi çözümü yoktur. Otizmin bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı, erken ve yoğun eğitimdir. Dünyada ve Türkiye’de otizm tanısı olan çocuklar yeterli eğitim alamamaktadırlar. Bunun başlıca sebepleri; “Otizm eğitiminin çok pahalı olması, Devlet desteğinin ve otizm okullarının yetersiz kalması ve Özel eğitmen ve yetişmiş kişilerin (dil, davranış terapisti vb.) azlığı”dır.

Çözüm otizm eğitimini tablet bilgisayarlar üzerinden mobil olarak vermektir. Otsimo, otizm sendromlu çocuklara ücretsiz eğitsel oyunlar ve bu çocukların ailelerine büyük veri analizine dayalı kontrol imkanı sunan mobil bir platformdur. Otizmli çocukların yoğun ve kaliteli bir eğitim almaları için çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde verilmesini amaçlar.

Otsimo, “Otsimo Çocuk” ve “Otsimo Aile” olmak üzere iki ayrı mobil uygulamadan oluşur. Çocuklar için ücretsiz eğitim. Otsimodaki eğitsel oyunlar tamamen ücretsiz olarak indirilip kullanılabilir. Otizm eğitiminin pahalı olması sorununu çözmektedir. Veliler için ulaşılabilir fiyatlandırma. Otsimo’da eğitim tamamen ücretsizken ailelere verilen raporlar aylık abonelik sistemiyle ücretlendirilir. Kendi kendine uygulanabilir. Çocuklar öğretmene ve başlarında biri durmasına gerek kalmadan eğitsel oyunları kendileri oynayıp öğrenebilir. Mobil: Bu sayede herhangi bir yerde fiziki şartlara (okula veya özel bir odaya) ihtiyaç duymadan eğitim sürdürülebilir kılınmıştır. Otizmli çocuklar eğitime ortalama 5-15 dakika arasında odaklanabilirken, tablet kullanırken bu süre 45-50 dakikaya kadar çıkabilmektedir.

İkincilik ödülü kazanan proje:

 

Ekip Adı: MC365

Proje Adı: Platin Grubu Metallerinin Saflaştırılması

Ekip Üyeleri: Mert Zerin, Furkan Demirkıran, Cem Özer, Eda Özlem, Çağrı Eyüboğlu

Rehber: MAP/TURKUAZ GROUP Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Erkut Yücaoğlu

 

İş Fikri:

MC365 platin grubu metallerinin (PGM) geri dönüşümü ve saflaştırılmasına yönelik bir projedir. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak PGM kullanım alanı yaygınlaşmakta ancak değerli metallerin rezervleri hızla azalmaktadır. ABD’li ünlü yatırım bankası Goldman Sachs’ın yayınladığı bir rapora göre, 20 yıl içerisinde altın ve gümüş, 40 yıl içerisinde ise platin metali rezervleri tükenecektir. Bu yüzden bu değerli metallerin atıklardan geri kazanımı ve rafinasyonu kritik önem taşımaktadır.

Türkiye’de soy metal ihtiva eden atıkların geri dönüşümü tam olarak yapılamamaktadır. Her yıl ülkemizden 100 milyon dolar değerinde PGM atığı saflaştırılmak üzere yurt dışına gönderilmektedir.

MC365 projesi bu metallerin Türkiye içerisinde geri dönüşümüne ve saflaştırılmasına odaklanmıştır. MC365 araştırma ekibinin iki yıldır yürüttükleri çalışmalar sayesinde, platin içeren çeşitli atıklardan %99.99 saflıkta PGM kazanımı sağlanmıştır. Proje kapsamında ayrıca bu saf metallerden katma değerli ürün olan kaplama solüsyonları üretimi de gerçekleştirilmektedir. Projenin nihai amacı MC 365 Metal Rafineri A.Ş’nin kurularak iş fikrinin ticarileştirilmesidir.

Üçüncülük ödülü kazanan proje:

 

Ekip Adı: NUYAP

Proje Adı: Sen Fısılda Dünya Duysun

Ekip Üyeleri: Yağmur Boğa, Nurdan Boğa

Rehber: Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cem Boyner

 

İş Fikri:

NUYAP genç tasarımcılar ve tasarımlarını kadın giyim markalarıyla buluşturmayı planlayan Türkiye’deki ilk ve tek online platformdur. NUYAP her kesiminden insanı tasarım eğitimi alıp almamalarını ya da üniversite mezunu olup olmamalarını önemsemeden tasarımcı olarak bünyesine kabul etmektedir.

Tasarımcılar NUYAP’ın internet sitesine ücretsiz üye olup, çizimlerini ve özgeçmişlerini yüklerler. Bu sayede dosyalarında bekleyen çizimleri, numune dahi üretmeden markaların beğenisine sunabilirler. Siteye yıllık aidatı yükleyerek üye olan önce yerli daha sonra yabancı markalar ve kendi koleksiyonlarını oluşturmak isteyen tedarikçiler, bu tasarımlar arasından beğendiklerini satın alıp kendi markalarında satışa sunabilirler. Aynı zamanda kendi kadrolarına katmak istedikleri tasarımcılarla anlaşıp, markalarına tasarımcı transferi yapabilirler. NUYAP sayesinde markalar fast fashion akımına daha hızlı ayak uydurup, özgün tasarım ve tasarımcılara fahiş fiyatlar ödemeden kavuşabilirler. Proje dahilinde online platformun yanı sıra önce İstanbul, Ankara ve İzmir’de, sonrasında ise seçilecek pilot şehirlerde temelleri Massachusetts Teknoloji Enstitüsü MIT’de atılan Moda Fab-Lab’ları kurulması planlanmaktadır. Fab-Lab denilen bu atölyelerde insanlar çizim yapmak için gerekli olan materyalleri ücretsiz şekilde bulucak, daha sonra yaptıkları çizimleri NUYAP aracılığıyla markalara satabileceklerdir. Yılın belli periyodlarında ise bu Fab-Lab’larda ücretsiz ve ücretli tasarımcılık dersleri verilecektir.

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması’nın 2015-2016 dönemini kazanan ekipler, hangi aşamalardan geçti?

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması’nın 2015-2016 dönemine 3.195 kişi, 1.292 iş fikri başvurusu ile katılmıştı. 70 şehir ve 144 üniversiteden iş fikirleriyle başvuru yapan gençlerden 32 ekip, ön eleme sonucu online eğitime katılmaya hak kazandı. Online eğitimleri başarıyla tamamlayan ekipler ise 11-13 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Eğitim Kampı’na davet edildi. İlk iki günü Koç Üniversitesi’nde, son günü ise TÜSİAD Genel Sekreterliği’nde gerçekleştirilen Eğitim Kampı kapsamında tüm katılımcılar, alanında uzman pek çok eğitmenden ve iş insanından girişimciliğe ve iş hayatına dair bilgiler aldılar. Kamp sonucu seçilen ekipler, eşleştikleri TÜSİAD Üye Rehberleri ile birlikte iki ay boyunca fikirlerini geliştirme ve iş planı hazırlama imkanı elde etti. Ekipler Mayıs ayında gerçekleştirilen final jürisinin değerlendirmesine dek rehberleri ile çalışmalarını sürdürdüler. Final jürisinin değerlendirmesi ile belirlenen 5 finalist ekip, ödül töreninde son kez sahnede iş fikri sunumlarını gerçekleştirdi.

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması, üniversite öğrencilerinin girişimciliğe ilişkin farkındalığını artırmayı, gençlere girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak sunmayı ve genç girişimci adaylarının TÜSİAD üyelerinin bilgi ve deneyimlerinden faydalanmalarını hedefliyor. TÜSİAD tarafından 2011, 2012 ve 2013 yıllarında da düzenlenen “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” Yarışması’na son sene  toplam 1.735 genç 604 iş fikri ile başvurmuştu.

 

Detaylı bilgi için:  http://www.bugenclikteisvar.com/

 

http://tusiad.org/tr/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here