Güneş Hücresi Üretim Tesisinin temeli atıldı

0

Niğde’de uzun vadede minimum 600 MWp kapasiteye çıkartılacak Güneş Hücresi Üretim Tesisinin temeli atıldı

 

Eko Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi (EKORE) tarafından, Türkiye’nin temiz enerji potansiyeline katkı sağlayacak 100 MWp kapasiteli Güneş Hücresi Üretim Tesisinin temeli atıldı.

Bor Karma Organize Sanayi Bölgesinde EKORE’ye tahsis edilen 32 bin metrekarelik alanda inşasına başlanan üretim tesisi ilk safhada 100 MWp hücre üretim kapasitesi ile çalışacak. Tesisin kapasitesi ek yatırımlarla zamanla katlanarak uzun vadede minimum 600 MWp kapasiteye çıkartılacak.

Törende konuşan Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, temeli atılan tesisin, uluslararası, Türkiye’nin milli sınırlarını aşan, Türkiyeyi yeni yüksek teknolojiyi yakalayan enerji noktasında ülkelerden biri haline getirebilecek, Niğde’yi dünya çapında tanınan bir il haline getirecek proje olduğunu söyledi.

Ülke olarak elektrik tüketiminin yüzde 55’inin doğal gazdan karşılandığını dile getiren Kılıç, “Hidroelektrik santrallerden ürettiğimiz elektriğin kilovatını 2 sente, termik santrallerden ürettiğimizi 4 sente üretiyoruz, doğal gazdan ürettiğimizi 27 sente üretiyoruz. Doğal gaza para veriyoruz yurtdışına döviz gidiyor hem de devlet bunu harmanlıyor. Pahalı ürettiğimiz doğal gazdan üretilen enerjiyle ucuza harmanlayıp öylece piyasaya satıyor. Yani pahalı elektrik tüketiyoruz. Güneş enerjisinden üretilen enerjinin üretim maliyeti ise 1 kuruş dahi değil.” şeklinde konuştu.

AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu da enerjinin ülkenin en önemli konusu olduğunu vurgulayarak, hükümet olarak yerli ve milli enerji sektörünü oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.

Temeli atılan tesisin milli enerji sektörü çalışmalarından birisi olduğunu anlatan Kavaklıoğlu, “Allah memleketimize öyle bir nimet vermiş ki şimdiye kadar farkında değildik ama şimdi farkına vardık. Güneş tüm Türkiye’de de var ama Niğde, güneş ışıması açısından, güneş enerjisi üretilmesi açısından çok ideal bir yerde. Yavaş yavaş güneş enerji santralleri kurulmaya başlandı. Bugünkü yapılacak yatırımla artık yerli bir güneş enerji sistemi kuran fabrika temelini atıyoruz. Artık Türkiye’de güneş enerjisi dediğimiz zaman herkesin aklına Niğde gelecek inşallah. Bunun gayretini göstereceğiz var gücümüzle çalışacağız.” diye konuştu.

EKORE Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Süzer ise güneş enerjisinden elektrik üretmek için en maliyetli kalemi olan güneş paneli ve bu panelin kalbinin de güneş hücresi olduğuna işaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa üretim sürecinin kalbi sayılan hücre ve wafer üretimini bu tesiste gerçekleştireceklerini ifade eden Süzer, “Biz kendi kumumuz ile başından sonuna kadar silisyum, ingot, wafer, hücre ve model üretimini gerçekleştirerek sonunda Türk güneş panelini kendi kaynaklarımıza sağlamış olacağız. Bunu yapmamız demek enerji bağımsızlığı ve milli güvenlik için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Törenin ardından davetliler, temelin atılacağı alana geçti. Burada baret ve önlük giyen protokol üyeleri düğmeye basarak iş makinelerinin çalışmalarını başlattı.

 

DÜNYA 08.05.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here