Demiryolu Teker Fabrikası 2017’de devrede

1

KARDEMİR Genel Müdürü Yılmaz, hedeflerinin 2017 yılına kadar demiryolu teker fabrikasının tamamlanıp devreye alınması olduğunu söyledi.

 

Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) AŞ Genel Müdürü Uğur Yılmaz, demiryolu teker fabrikasının yapımının sürdüğünü belirterek, “Hedefimiz 2017 yılına kadar bu tesisi tamamlayıp devreye almak. Böylece ürün gamımıza kangal ve filmaşinden sonra tekeri de ilave etmiş olacağız.” dedi.

 

Türkiye’nin dışarıdan ithal ettiği demiryolu tekerinde de yerli üretime geçecek olan KARDEMİR, 2017 yılında devreye almayı planladığı teker fabrikasında çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü de anlatan Yılmaz, “Bu fabrika tümüyle çok yüksek teknolojiye sahip, neredeyse robotik bir tesis olacak. Tüm işler robotlar marifeti ile yapılacak ve çok yüksek kapasiteli dövme teknolojisine sahip bir haddehane . Türkiye’de demiryolu tekeri üretimi yapılamıyor. Artık nasıl Türkiye’nin ve yakın pazarın ray ihtiyacını sağlayan KARDEMİR, teker fabrikası devre girince başta ülkemizin ihtiyacı ile komşularımıza ve hatta Avrupa’ya kadar tren tekeri ihracını da yapacak. Yılda 200 bin adet tren teker üreteceğiz. Hedefimiz 2017 yılına kadar bu tesisi tamamlayıp devreye almak” ifadesinde bulundu.

Yılmaz ayrıca, geçen sene 170 bin ton ray üreterek rekor seviyeye ulaştıklarını da kaydederek, “Geçen gün kamuoyuna açıklandı. Komşumuz İran ile formaliteleri devam eden ray satışı anlaşması var sonuçlandığında üretimimize katkı sağlayacaktır diye bekliyoruz. Önümüzdeki günler çok daha iyi olacak diye düşünüyorum. Hem beraber aynı gemideyiz. Dünya ekonomisi aynı gemide. Bizde kendimizi her gün hem daha zor günler olursa nasıl davranırız diye hazırlıyoruz. Bu senenin geçen seneye göre daha iyi olacak” dedi.

 

 

TÜRKİYE  08.05.2016

1 YORUM

  1. tren tekerlekleri en önemli araç parçasdıdır..dövme ve normalize/temperleme ile kimyasal analizlleri tam tutturmak bir başarıdır.bu başarıl bile yetmez .3 yıl araç altında denenmelidr.kerdemir ve mke geçmişte takar üretiğmini başaramadı..sertlik dağılımı statik ve dinjamik balanslar ile kesitteki yapılar,salgı/yalpalama ve geömetrik ölçüler dahi deneme şartını ortadan kaldırmaz..belki ileri senelerde tacrübelere gerek kaalmaz. .tekerlek şarş numaraları ve kullanımı takibe alınmeli

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here