Ankara Üniversitesi’nde “yapay zeka” laboratuvarı açıldı

0

Ankara Üniversitesi Teknokenti’nde, “yapay sinir ağları”, “bulanık mantık”, “android” gibiyapay zeka üzerine lisans ve lisans üstü düzeyde derslerin verileceği ve Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı Samsung Yapay Zeka Laboratuvarı açıldı.

 

Laboratuvarın açılışı için düzenlenen törene, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, Samsung Electronics Türkiye Başkanı Daehyun Kim, Kore Büyükelçisi Yunsoo Cho ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş ile davetliler katıldı. Müsteşar Tekin, MEB ve üniversiteler olarak Türkiye’deki eğitim yükünün taşınması konusunda özel sektörün, özellikle de dünyaca ünlü firmaların iş birliği çalışmalarından son derece mutlu olduklarını ifade etti.     

 

Koreli teknoloji firması Samsung’un Türkiye’nin bazı il milli eğitim müdürleriyle iş birliği çalışmalarında bulunduğunu aktaran Tekin, iki ülke arasındaki ortaklıkların geliştirilmesi için ortaöğretim kurumlarında seçmeli ikinci yabancı dil olarak öğrencilere Korece dersinin okutulmaya başlanacağını bildirdi. Yusuf Tekin, bu adımın ilişkilere bir katkı sağlamasını ümit ettiğini söyledi.     

“Teknolojik patlama genetikle bilgisayarın birleşimi olacak”     

Rektör İbiş ise yapay zeka teknolojilerinin disiplinler arası bir bilim konusu olduğuna işaret ederek, tıptan uzay sanayine, mühendislikten sinir bilimlerine kadar çok geniş bir çerçevede bu teknolojilerin kullanıldığını anlattı.     

 

Konuşmasında, ABD’li bir ekonomi yazarının, “Teknolojiyi tümüyle yermeyin. Tümüyle yererseniz, deniz suyunun tuzdan arındırılarak kullanılmasıyla yeşillendirilen arazileri görmezden gelmiş olursunuz. Ama teknolojiyi gözü kapalı da övmeyin. Bunu yaparsanız Hiroşima ve Nagazaki’yi de unutmuş olursunuz” şeklindeki sözlerine yer veren Erkan İbiş, “baş döndürücü” hızla gelişen teknolojinin mutlaka insanlığın huzuru, refahı ve sağlığına hizmet etmesi gerektiğini vurguladı.     

ABD’li bir yazarın da “Bir sonraki teknolojik patlama genetikle bilgisayarın birleşimi olacak” sözlerini dile getiren Prof. Dr. İbiş, yazarın bahsettiği organik bilgisayarların muazzam bir hedef olduğunu belirterek, teknolojik gelişmelerde hedeflerin ve hayallerin de büyük olması gerektiğini dile getirdi.     

Üniversitelerinin yeni teknolojinin toplumun faydasına sunulması için büyük hedefleri olduğunu ifade eden Erkan İbiş, Samsung’la yapılan iş birliği ile açılan yapay zeka laboratuvarının bu hedeflerden biri olduğunu belirtti.     

Türkiye ile Güney Kore’nin dostluğunun çok iyi bilindiğini vurgulayan Rektör İbiş, “Kore halkı, Türk bayrağı gördükleri zaman bizim kadar heyecanlanır. Gelenekleriyle birbirine, birbirlerine benzeyen iki toplum bu dostluk ilişkilerini çok değişik platformlarda geliştirmelidir. Biz de üniversite olarak Kore ile olan ilişkilerimize çok önem veriyoruz.” değerlendirmesini yaptı. İbiş, Samsung ile daha önce android laboratuvarı açtıklarını, yapay zeka laboratuvarının açılışı ile de iş birliklerinin sürdüğünü aktardı.     

 

“Dünya büyük ve yapacak iş çok” sözünü salondakiler tekrarladı     

Samsung Electronics Türkiye Başkanı Daehyun Kim ise “geleceği şekillendir” vizyonu ile yenilikçi teknolojiler geliştirdiklerini aktardı.     Türkiye’nin yerinin kendileri için ayrı olduğunu dile getiren Kim, Türkiye’nin parlak öğrencileriyle yapay zeka üzerine çalışmalar yürüteceklerini belirterek, “Yapay zeka, hızla hayata dahil olacak bir teknoloji. Akıllanacak tüm cihazlar birbirlerine sadece internetle değil, yapay zekayla da bağlı olacak. Bu nedenle bu laboratuvarı kurmaya karar verdik. İnanıyoruz ki bulaboratuvar, hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin Türkiye’deki yapay zeka çalışmalarına öncülük etmeleri için gerekli altyapıya sahip olmalarını sağlayacak.” dedi.     

 

Kore Büyükelçisi Yunsoo Cho da iki ülkede de “Ne ekersin onu biçersin” atasözünün olduğunu anımsatarak, laboratuvarın açılmasıyla yapay zeka konusunda tohumların atıldığını, zamanla bu tohumların meyvelerini vereceğini ifade etti.     

Laboratuvarın büyük uzmanların yetiştirilmesine katkı vereceğini söyleyen Cho, konuşmasının sonunda Türkçe olarak “Dünya büyük ve yapacak iş çok” dedi ve bu sözü salondakilere tekrar ettirdi.     

Öğrenciler Ar-Ge projesi sürdürecek

Cihazların Samsung firması tarafından temin edildiği laboratuvarda, üniversite öğrencileri Ar-Ge projelerini sürdürebilecek ve kendi çalışmalarını geliştirebilecek.    

Yapay zeka laboratuvarında, yapay sinir ağları, bulanık mantık, yapay zeka, android, uzman sistemler başlığıyla 5 lisans dersi, kuantum hesaplama, evrimsel hesaplama, görüntü işleme başlıklarında ise 3 lisansüstü dersi sunulacak.     

Derin öğrenme, akıllı buzdolabı, akıllı giriş ve dosya yönetimi sistemi, EEG tabanlı quadcopter kontrolü ve akıllı takip sistemleri konularında da Ar-Ge faaliyetlerinin yürütüleceği laboratuvarda, öğrenciler yapay zeka alanında araştırma yapıp, kendi çalışmalarını geliştirebilecekler.     

Laboratuvardan 20’den fazla akademik personel ve asistan, 600 lisans öğrencisi ve 100 lisansüstü öğrenci yararlanabilecek.     

 

HÜRRİYET  16.05.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here