İHA’lar Bursa’da yarışacak

0

“2’inci Türkiye Liselerarası İnsansız Hava Araçları Yarışması”, 28-29 Mayıs tarihlerinde Ürünlü’de yapılacak.


Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), uçuş meraklılarının gözdesi olan insansız hava araçlarını 28-29 Mayıs’ta Ürünlü’de yarıştırıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinden biri olan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi uçuş meraklılarının gözdesi olan insansız hava araçlarını 28-29 Mayıs’ta Ürünlü’de yarıştırıyor. BTM ile Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nin ev sahipliğinde, Bursa Model Uçak Kulübü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen “2’inci Türkiye Liselerarası İnsansız Hava Araçları Yarışması”, 28-29 Mayıs tarihlerinde Ürünlü’de yapılacak. 

Türkiye’nin dört bir yanından gelen başvurularda insansız hava araçları lise öğrencileri tarafından tasarlandı ve üretildi. Etkinlikte, uçakların verilen görevlere göre uçuşlarını yapmaları istenecek.  Etkinlik, İHA tutkunlarını da Ürünlü’de bir araya getirecek. Yarışma sonunda dereceye girecek projelere ise toplam 15000 TL ödül verilecek. Teknik incelemelerin ardından uçuşların başlayacağı etkinliğe Bursa’nın yanı sıra Adıyaman, İzmir, Ankara, Samsun, Urfa, Bilecik, Tekirdağ, Burdur, Eskişehir, Malatya, İzmit ve Erzurum olmak üzere 26 şehirden başvurular yapıldı.


28 Mayıs Cumartesi ve 29 Mayıs Pazar tarihlerinde gerçekleşecek görev uçuşları ile dereceye giren projeler belli olacak. Kendi kategorisinde, Türkiye’nin en büyük ‘Liselerarası İnsansız Hava Araçları Yarışması’ olan etkinlikte, birinci proje 5000 TL, ikinci proje 4000 TL, üçüncü proje ise 3000 TL ödül kazanırken; genç mucitlerden 3 mansiyona da 1000 TL’lik ödül verilecek.

DÜNYA 25.05.201    

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here