Gündelik hayata “akıllı” dokunuşlar

0

Savunma Teknolojileri Mühendi̇sli̇k ve Ti̇caret AŞ (STM), siber güvenlik, sağlık, alışveriş, ulaşım, yaşam, çevre, şehir güvenliği gibi birçok alanda hayatı kolaylaştıracak veri analiz platformu geliştirdi.

 

Büyük veri alanında çalışmalar yürüten şirket, OVERA isimli optimizasyon veri analiz platformuna imza attı.

Kurumların büyük resmi görmesini sağlayan platform, bu şekilde faaliyet gösterilen alanda öngörülerin, verimliliğin, rekabet gücünün ve gelirlerin artırılmasına olanak sunuyor.

 

OVERA Büyük Veri Platformu, gündelik hayatta ortaya çıkan verileri anlamlı hale getiriyor ve bunlardan yola çıkarak bir çözüm rehberi oluşturuyor.

Platformun kullanılabileceği bazı alanlar ve sağlayacağı faydalar şöyle:

 

– Havayolu (Tahmin Edilebilir Bakım Yönetimi):

Havacılık sektörünün çok hızlı ve hatasız çalışması gerekiyor. Bir uçağın 10 dakika fazla yerde durması, 10 binlerce dolarlık zarara neden oluyor. OVERA, verimli yönetilecek bir bakım sistemine olanak sağlıyor. Uçağın o anki ve daha önceki uçuşlarından kayıtlı verilerini birleştiriyor, sadece arıza görünen veya risk oluşturabilecek bölümlerde bakım yapılmasını sağlıyor. Böylece genel bakımla oluşacak zaman kaybı önleniyor, maksimum hızla uçak, uçuşa hazır hale getiriliyor.

 

– Siber Güvenlik (Kamusal ve Kişisel Sistem/Bilgi Güvenliği)

Elektronik aletlerin ve akıllı sistemlerin artışıyla birlikte verilere karşı tehditler de aynı oranda çoğalıyor. OVERA, dünyadaki siber saldırı trendlerini inceleyerek kamusal ve kişisel tüm akıllı sistemler için önlem alıyor. Anlık siber saldırılar içinse koruma kalkanları geliştiriyor. Böylece verilerin kaybı veya çalınması durumu henüz risk gerçekleşmeden önlenebiliyor.

 

– Sağlık (Acil Sağlık Müdahale Yönetimi, Sağlık Giderleri Optimizasyonu, Kamu Sağlığı Kontrol Yönetimi):

OVERA, önceden belli bir rahatsızlık kaydı bulunan ve risk altında olan hastaları, akıllı saatlerle kontrol altında tutuyor. Örneğin kalp rahatsızlığı yaşayan bir kişinin nabzındaki anlık ve tehlikeli bir değişim, kendisi yardım çağırmadan önce sağlık kuruluşlarına sinyallerle ulaştırılıyor. Böylece yola çıkan müdahale ekibi, kişinin rahatsızlığına göre hazırlıklarını yapıyor. Sistem aynı zamanda toplumdaki salgın hastalıkların ve risklerin de kontrolünü sağlayacak geniş bir resim sunuyor.

 

– Şehir Yönetimi (Tüm Sistemlerin Entegre Veri Analizi):

Şehrin yönetimi için yüzlerce sistem çalışıyor ve milyarlarca veri üretiliyor. Tüm sistemlerin etkileşimli, verimli ve minimum maliyetle yönetilmesiyle şehircilik başarısı ortaya çıkıyor. OVERA, trafikten atık yönetimine, ulaşımdan güvenliğe kadar milyonlarca veriyi, tek bir noktaya yansıtıyor ve analiz ediyor.

 

– Akıllı Alışveriş (Akıllı Müşteri Yönetimi):

OVERA, kişinin tüketim alışkanlıklarını gün gün, hatta saat saat analiz ederek ona özel kampanyaların üretilmesine olanak tanıyor. Alışverişlerini internetten ya da akıllı telefonundan yapan kişiye, onun ilgisini çekecek reklamlar hazırlanıyor.

 

– Ulaşım (Anlık Trafik Yönetimi, Araç Park Bilgilendirme ve Yönlendirme):

OVERA, tüm bölgenin trafik yoğunluk haritasını anlık çıkarıyor, elde edilen verilerle trafik ışıklarının otomatik ayarlanabilmesini sağlıyor. Araçlar, akıllı telefonlar üzerinden kendilerine en uygun ve yakın park yerine yönlendiriliyor.

 

– Yaşam (Ayrıntılı Turist Rehberliği, Sosyal Yaşam Rehberliği):

Platform, şehre gelen bir turistin verimli zaman geçirmesi, o şehre ekonomik ve sosyal anlamda katkı sağlıyor. Turistlerin keyifli ve verimli zaman geçirmelerini sağlamak amacıyla şehirle ilgili tüm veriyi bir rehbere dönüştüren OVERA, aktiviteleri, bu aktivitelere tahmini ulaşım sürelerini, aktivite zamanını ve yol durumu gibi bilgileri kullanıcının akıllı ekranına yansıtıyor. Aynı şekilde vatandaşlar da sosyal yaşamlarını bu rehber eşliğinde planlayıp, şehrin ekonomisine katkıda bulunuyor.

 

– Enerji (Enerji Şebeke Yönetimi, Şehir Işıklandırma Optimizasyonu):

Optimizasyon için veri analitiği sunan OVERA, büyük enerji üreticisini ve kişisel enerji üreticisini aynı sisteme dahil ederek, ihtiyaçlara göre yeniden dağıtımını sağlıyor. Enerjinin verimli kullanılmasına olanak sağlayan sistemle üretilen fazla enerji de paylaşılıyor.

 

– Çevre (Katı Atık Yönetimi, Hava ve Gürültü Kirliliği Yönetimi):

Platform, sokaklardaki çöplerin en az maliyetle, en az insan gücü ve araçla, doğru zaman yönetimi ve rotayla toplanabilmesini sağlayan bir çözüm sunuyor. Tek bir kamyonun kısa sürede dolaşabileceği bir alan için birden fazla araç çalışmıyor, zaman ve maliyet kayıplarının önüne geçiliyor. OVERA, aynı zamanda hava ve gürültü kirliliğini de hızla ölçümleyerek gereken önlemin anında alınmasını sağlıyor.

 

– Şehir Güvenliği (Kamu Güvenliği Yönetimi, Kriz Yönetimi)

OVERA, tüm araç plakalarının sistem tarafından tanınmasını ve taranmasını sağlıyor. Şüpheli bir araç tespit edildiğinde ise olası kayıplar yaşanmadan durum hızla kontrol altına alınabiliyor. Tehlike içeren durumlarda, vatandaşlar anında bilgilendiriliyor ve uyarılıyor.

 

HABERTÜRK  02.06.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here