StartersHub birinci yılını, 23 girişimle kutluyor

0

Erken aşama teknoloji girişimlerinin hızla büyüyen, başarılı ve global şirketler olmaları için yatırımın yanı sıra ihtiyaç duydukları her alanda destek almalarını sağlayan StartersHub, kuruluşunun birinci yılını kutluyor.

 

Bugüne kadar desteklediği 23 girişime 4.3 milyon TL yatırım yapan StartersHub, yıl sonuna kadar toplamda 50 girişime kapılarını açmış olacak.
Finansman desteğinin yanı sıra mentorluk, yurt içi ve yurt dışı uzmanlardan eğitimler, yerel ve global iş bağlantıları ve stratejik ortaklıklar dahil olmak üzere girişimcilerin ihtiyacı olan her şeyi aynı çatı altında toplayan StartersHub, baştan sona her aşamada girişimcilere destek olmaya devam ediyor.

StartersHub, bünyesindeki Startupbootcamp İstanbul, Game Garage ve yeni açılacak olan IOT/Big Data (Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri) programlarıyla teknoloji girişimcilerini destekliyor. Programlardan başarı ile mezun olan şirketlere 250 bin dolara kadar ek yatırım da yapan StartersHub, melek ağları veya girişim sermayesi fonlarının ortak yatırımcı olarak katılımıyla toplam fonlama miktarını iki ya da üçe katlayabiliyor.
 
StartersHub İstanbul Levent’teki 1.000 metrekarelik ilham verici ofisinde, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan girişimleri hedefliyor. İstanbul’u girişimcilik alanında bir çekim merkezi haline getirmeyi amaçlayan StartersHub bugüne kadar 95 ülke ve 135 şehirden 2.500’den fazla başvuru aldı.

Desteklediği girişimlerin sadece büyümelerine yardımcı olmakla kalmayan StartersHub, sahip olduğu aile kültürüyle zamanın ötesine geçen bir ilişki yaratıyor; girişimlerin uzun vadeli hedeflerinin belirlenmesinden yatırım takibine kadar birçok konuda da destek oluyor. StartersHub, erken aşamadaki girişimlerin yanı sıra ölçeklenmek ya da iş modelini geliştirmek isteyen veya ürününü dünya piyasalarına sunmaya hazırlanan girişimleri de hedefliyor.

StartersHub ev sahipliği yaptığı birçok etkinlikle girişimciler ile buluşuyor. İlk yılındaStartersHub aralarında TEDx, IBM Innovation Space, Microsoft, Girişimcilik Vakfı, Global Girişimcilik Haftası, Google Launchpad Event, Startup Europe Week, Google Game Development Summit gibi etkinliklerin de olduğu 80’den fazla organizasyonda girişimcilerle ve ekosistem oyuncuları ile bir araya geldi.
 
Girişimcilerin arkasındaki güç: StartersHub
StartersHub’ın desteklediği girişimlerden öne çıkanlar arasında; yazılım geliştiricilerle arayüz tasarımcılarının iletişim problemine çözüm olmayı amaçlayan uygulama Zeplin, güvenli ve akıllı fotoğraf ve video saklama çözümü sunan Monument, hem e-ticaret şirketleri hem de içerik platformları için ürün, içerik önerme ve dönüşüm optimizasyonu çözümü sunan Segmentify, sosyal medya ile çalışan akıllı otomatlar ve pazarlama ekipmanları üreten Visionteractive, tedarik zincirlerinde lokasyon ve ortam koşullarını (nem, sıcaklık vb.) takip için sensör tabanlı lojistik platformu Tag2Sense, bulut temelli süper bilgisayar kiralama servisi sunan Sixa ve etkinliklerde dağıtılan promosyon çantalarını dijitalleştiren Eventbaxx bulunuyor.

“Almanya’da doğduk, Türkiye’de büyüdük”
Çok başarılı geçen Kickstarter ve Indiegogo kampanyalarıyla 820 bin dolarlık ön satış yapan Monument ekibi “StartersHub’a katılmak inanılmaz bir deneyim oldu. Program kapsamında, ürünümüzü çıkarmadan önce potansiyel müşterilerle konuştuk ve gerçek ihtiyaçlarını öğrendik, ürünü rakiplerden farklılaştırmak için çok önemli bir çözüm bulduk. Bu da odaklanmamız ve iş modelimizi şekillendirmemiz için önemli bir itici güç oldu” şeklinde konuştu. Eventbaxx takımı ise StartersHub deneyimleriyle ilgili olarak “Bu program kısa bir süre içinde vizyonumuzu geliştirmemize yardımcı oldu. Aldığımız geri bildirimlerle işimizi nasıl doğru bir şekilde yönetebileceğimizi görme fırsatı yakaladık. Öyle ki ilk beş gün içinde programdan önceki iki aydan daha fazla şey kazandık. Program bittikten sonra da StartersHub’ın desteği artarak devam ediyor, kısaca ‘Eventbaxx olarak Almanya’da doğduk, Türkiye’de büyüdük” sözlerini kullandı.
StartersHub, yıl sonuna kadar 30’a yakın yeni girişime yatırım yaparak toplamda 50 girişime destek olmayı hedefliyor.

StartersHub Hakkında:
Türkiye’nin önde gelen girişimcilik platformlarından StartersHub erken aşama girişimlere hızla büyüyen, başarılı, dünya çapında şirketler olmaları için gerekli başlangıç sermayesi, mentorluk, eğitim ve stratejik ortaklık desteğinin yanı sıra İstanbul’un merkezinde ilham verici bir çalışma ortamı sunmaktadır. Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan girişimleri hedefleyen StartersHub’ın ana yatırımcıları MV Holding ve Gedik Yatırım’dır.

StartersHub bünyesinde, teknoloji girişimlerine yönelik Startupbootcamp İstanbul hızlandırma programına ek olarak diğer stratejik ortaklar ile açılan sektörel programlar aracılığıyla girişimcilere destek olmaktadır. Oyun sektöründe Netmarble ortaklığı ile başlatılan Game Garage’a yakın dönemde IOT/Big Data (Nesnelerin İnterneti ve Büyük Veri) programı da eklenecektir.

Startupbootcamp İstanbul Hakkında:
StartersHub’ın bünyesinde yer alan Startupbootcamp İstanbul her yıl 10 değerli girişime eşsiz imkanlar sağlıyor. Alanında profesyonel bir ekip tarafından titizlikle değerlendirilen başvurular arasından seçilen takımlar, 220’den fazla üst düzey yönetici, kurumsal iş ortağı ve yatırımcıyla tanışma fırsatı bulmanın yanı sıra, 3-9 ay ücretsiz ofis alanı desteği ve 20 bin dolara kadar finansal destekle girişimlerini daha da ileriye taşıyabiliyor. Her ülke ve sektörden erken aşama teknoloji girişimlerine açık olan Startupbootcamp İstanbul’da üç ay boyunca yoğun eğitimler ve mentor görüşmeleri ile girişimlerini adım adım geliştiren girişimciler, programı tamamladıktan sonra StartersHub’dan 250 bin dolara ulaşan devam yatırımı alma şansına da sahip oluyor.

Programa katılma fırsatı bulan girişimciler, programın global ortaklarının sunduğu desteklerden faydalanarak toplamda 550 bin dolar değerinde hizmet ve bu şirketlerin ağları aracılığıyla mentorluk alabiliyor. Her girişim, Google’dan ve Amazon Web Services’den 100 bin dolarlık ücretsiz bulut kredisine, Salesforce tarafından üç adet ücretsiz SalesCloud Enterprise hesabına, Intel ve anlaşmalı Girişim Sermayesi (VC) bağlantılarına erişebiliyor. Girişimciler, bu iş birlikleri sayesinde dünyanın en büyük markalarının temsilcileriyle bire bir görüşmeler yaparak fikir alışverişinde de bulunabiliyor.

Startupbootcamp İstanbul, girişimcileri destekleyen benzer programlardan farklı olarak; farklı şehirlerde tanıtım günleri gerçekleştiriyor. Şimdiye kadar yurt içinde İstanbul, İzmir, Ankara ve Eskişehir, yurt dışında ise Dubai, Tiflis, Doha, Beyrut, Sofya, Varşova, Paris, Berlin, Budapeşte ve Viyana’da tanıtım günleri gerçekleştiren Startupbootcamp İstanbul, teknoparklar aracılığı ile de hızlandırma programına ihtiyacı olan girişimcilere ulaşmayı hedefliyor.

 

DÜNYA  10.6.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here