‘Uçan araba’ya 100 milyon dolar yatırdı

0

Google’ın kurucularından Larry Page, uçan araba geliştiren iki şirkete 100 milyon dolarlık yatırım yaptı.

 

Google kurucularının sıra dışı teknolojilere ve yeniliklere olan ilgisi teknoloji dünyasını yakından takip eden pek çok kişi tarafından yakından biliniyor. Sergey Brin, bu ilgisini Google X çatısı altında desteklenen farklı projelerle gösterirken, diğer kurucu Larry Page ütopik yeniliklere olan ilgisini Google’dan bağımsız biçimde sürdürmeyi seçmişe benziyor. Bloomberg Businessweek sitesinde yer alan habere göre, Larry Page uçan otomobil geliştirmek için çalışmalar yürüten iki şirkete yatırım yaptı. 

 

GOOGLE’LA İLGİSİ YOK

Page’in destek verdiği iki şirketten biri olan Zee.Aero’ya kurulduğu 2010 yılından bu yana yardım sağladığı, diğer şirket Kitty Hawk ile ilişkisinin ise geçtiğimiz yıl başladığı belirtildi. Google kurucusunun söz konusu şirketlerle olan ilişkisinin kişisel düzeyde olduğu ve Google ile bir ilgisinin olmadığı vurgulanırken, Page’in bu şirketlerden birinin genel merkezinde bir ofisinin olduğu ve söz konusu şirkette çalışanlar tarafından “Yukarıdaki Adam” tamlamasının İngilizce kısaltması olan GUS takma ismiyle anıldığı ifade edildi.

 

TEST UÇUŞLARI YAPILIYOR

Zee.Aero ve Kitty Hawk, uzun yıllardır birbirlerinden bağımsız olarak uçan otomobil tasarımları geliştiriyor. Page ile daha uzun bir mesaisi bulunan Zee.Aero, Google’ın Mountain View’daki genel merkezine bir saat uzaklıktaki bir havalimanında prototip araçlarıyla test uçuşları gerçekleştiriyor. Daha öncesinde NASA, SpaceX ve Boeing gibi kurumlarda çalışan tasarımcılar ve mühendislerden oluşan bir kadro kuran Zee.Aero, test uçuşlarında iki koltuklu prototip tasarımlarını kullanıyor. Test edilen tasarımlardan birinin küçük konvansiyonel uçaklara benzediği, diğerinde ise pervanelerin iki sıra halinde alt alta sıralandığı ifade edildi.

 image002

 

SIKORSKY ÖDÜLÜ’NÜ KAZANMIŞTI

Zee.Aero, 2012’de dikey iniş ve kalkış gerçekleştirebilen hava aracı tasarımının patentini almıştı. Patent başvurusunda söz konusu tasarımın “güvenli, sessiz, kolay kontrol edilebilen, verimli ve kompakt” bir hava aracına dönüşebileceği belirtilmişti. Larry Page’in yeni gözdesi Kitty Hawk’un uçan otomobil tasarımının ise “Dev bir dört pervaneli insansız hava aracı”na benzediği konuşuluyor. Kitty Hawk’un kadrosunun bir kısmını daha önce AeroVelo’da çalışan mühendisler oluşturuyor. AeroVelo, 2013’te ürettiği insan gücüyle çalışan ve bir dakikadan fazla havada kalabilen helikopteriyle 250 bin dolarlık Sikorsky Ödülü’nü kazanmıştı.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here