Genç mühendisler sanayi devlerine çözüm üretti

0

Endüstri mühendisliği öğrencileri için düzenlenen yarışmada birinciliği gıda endüstrisinde sıcak satış sisteminde maliyetleri düşürerek performansı artıran çalışmalarıyla altı üniversiteliden oluşan ekip kazandı.

Bu yıl 27 projenin katıldığı Endüstri Mühendisliği Bölümü yarışmasında, son sınıf öğrencileri sanayi devlerinin gerçek sorunlarına ürettikleri çözümlerle kıyasıya yarıştı.

Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen yarışmada birinciliği, gıda endüstrisinde sıcak satış sisteminde maliyetleri düşürerek performansı artıran çalışmalarıyla ZeynepYaprak Beşik, Başak Erman, Deniz Berfin Karakoç, Yekta Jehat Mızraklı, Umut Müdüroğlu, Egehan Yanık’tan oluşan ekip kazandı.

 

Konuyu değerlendiren Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Selim Aktürk; bu çalışmanın 22 yıl önce Türkiye’de üniversite – sanayi işbirliğinin ilk örneği olarak; bir dersin sanayide uygulamalı çalışmaya dönüştürülmesi ile başladığını, son yıllarda da bir yarışma şekline dönüştüğünü belirtti. Aktürk; “Havayolu şirketleri, dayanıklı tüketim malzemeleri, iletişim teknolojileri, savunma sanayi, gıda, uzay sanayi, otomotiv, mobilya sektörü, tekstil sektörü gibi hemen her sektörden büyük firmaların yer aldığını bu çalışmada, bir yıl boyunca son sınıf öğrencilerimiz, ekipler halinde, hocalarının rehberliğinde, firmalarının gerçek sorunlarına çözümler üretiyorlar.” dedi.

 

Firmalar tarafından yoğun ilgi gören bu çalışmada, bugüne kadar 86 endüstriyel firmayla 400’e yakın projenin gerçekleştirildiğini, öğrencilerin ortaya çıkardığı verim artışı nedeniyle önerilerinin çoğunlukla hemen uygulamaya konulduğunu, hatta uygulamayı bizzat gerçekleştirmeleri üzere iş teklifi aldıklarını anlatan Aktürk, şimdi birinci olan ekibin; endüstri mühendislerinin en prestijli birliği olan ABD merkezli INFORMS’daki yarışmaya davet edildiklerini ve ön elemelere katılmak üzere bu ülkeye gideceklerini söyledi.

HÜRRİYET

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here