Matematikçiler Kırşehir’de buluştu

0

Ahi Evran Üniversitesi’nce (AEÜ) organize edilen ve dünya çapındaki matematikçileri buluşturan 2. Uluslararası Analiz ve Uygulamaları ICAA-2016 Konferansı başladı.

Bağbaşı Yerleşkesi’ndeki Fen-Edebiyat Fakültesi Salonu’nda düzenlenen konferansa, 22 ülkeden 390’a yakın akademisyen katılıyor. İngilizce olarak gerçekleştirilen konferans 4 gün sürecek.     

AEÜ Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, konferansa ABD, Japonya, Çin, Fransa,Endonezya ve Polonya başta olmak üzere 22 ülkenin önde gelen 390’a yakın bilim insanının katıldığını belirtti.     

 Karakaya, “Ülkemizden de katılımlar yüksek oranda. Türkiye‘nin kalbinde, İçAnadolu‘da, Kırşehir‘de önemli bir konferansı başlattık. İstikrarla da yürümekte. Türkiye’den katılımcılarımız, rektörlük seçimlerinden dolayı sirkülasyonlu olarak gelmektedirler. Hepsi bir arada gelemiyor. Tüm bildiriler 4 gün boyunca burada sunulacak” dedi.     

Konferansta, dünya matematiğindeki son gelişmelerin ele alınacağını vurgulayan Karakaya, Türkiye’ye de bunun yansımalarının olacağını söyledi. Karakaya, “Bu konferansla bir başlangıç yaptık. Sonrasında bunu sunumlar şeklinde devam ettirerek, buradan elde edeceğimiz bilgileri kitap şeklinde dünya literatürüne kazandırmayı düşünüyoruz. Üniversitenin asli görevinin bu tip aktiviteler olması gerektiğine inanıyorum. Bu şekilde bilimsel aktivitelere devam edeceğiz” diye konuştu.     

 Matematikle ilgili analiz ve uygulamaların ele alındığını söyleyen Karakaya, soyut akım düşüncesinin günlük hayattaki karşılığını bulma işinin Türkiye’de biraz eksik bırakıldığını, yıllarca üzerine gidilmediğini söyledi.     

Konferansın açılışına Kırşehir Valisi Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı ve çok sayıda akademisyen katıldı.      

İlki Hindistan’da yapıldı     

Kırşehir’de Ahi Evran Üniversitesinin ev sahipliğinde başlayan konferansın ilki 2015’de Hindistan’ın Aligarh Müslim Üniversitesinde gerçekleştirildi. Matematik alanında dünyadaki sayılı konferanslar arasında yer alan organizasyonda, matematik bilim dalının özellikle optimizasyon, kontrol teori, ekonomi, mühendislik ve diğer disiplinlerdeki uygulamaları hakkında sunumlar ve çalıştaylar gerçekleştirilecek.     

 

HÜRRİYET  12.07.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here