TRJET’in üretim hazırlıklarında son aşamaya gelindi

0

Yerli uçak projesi kapsamında ilk siparişi 50 uçakla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı vermişti. TRJET’in ikinci müşterisi ise 10 uçaklık siparişiyle İstanbul Ticaret Odası oldu.

 

ABD Merkezli Sierra Nevada Corp. (SNC) şirketinin Türkiye’de üreteceğini açıkladığı D328’in yenilenmiş versiyonu TRJ328 uçaklarının ilk siparişleri gelirken, üretim hazırlıkları için alt yükleniciler seçilmeye devam ediyor. TRJET, TRJ328 uçağı için SSM ile birlikte çalıştığı projede, ilk siparişi 50 uçak ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan almıştı. 

TRJET’in ikinci müşterisi ise İstanbul Ticaret Odası oldu. İTO 10 uçak sipariş edeceğini açıkladı ve şirketle mutabakat zaptı imzaladı. TRJET, Singapur merkezli Sentinel Havacılık ile de turboprop motorlu 5 uçak siparişi için mutabakat zaptı imzalandığını duyurdu. Sentinel’in bu uçakları askeri nitelikte kullanacağı belirtildi. TRJET üretilecek ilk TRJ328 için alt yüklenicileri de duyurmaya devam ediyor. TRJET’in TRJ328 (jet) ve TRP328 için motor seçimi de tamamlandı. 2015 Ekimde Pratt and Whitney Kanada’nın PW306B jet motorunu seçtiğini ilan eden TRJET, turboprop (pervaneli) motor için de Pratt and Whitney’in PW127 kodlu yeni tasarım turboprop motorunu alacağını duyurdu. TRJET 328 modelinin turboprop modelini TRP328 olarak adlandırmıştı. Bu model de Singapur Sentinel Havacılık’ın siparişiyle ilk siparişini almış oldu. Pratt and Whitney’in her iki motorun da üretim sürecini bu yılın sonunda başlatması, 2020’de teslimatların tamamlanmasının planlandığı kaydedildi. 

Alt yükleniciler belli oluyor 

Bu arada alt yükleniciler açısından en önemli seçimlerden biri olan aviyonik için Rockwell Collins, bazı yapısal parçalar için de TUSAŞ ile mutabakat sağlandığı ilan edildi. Uçak içi basınç-havalandırma sistemleri için de Liebherr seçildi. Uçağın iniş takımları alt yüklenicisi olarak da Heggemann’ın tercih edildiği ve anlaşmaya varıldığı duyuruldu. TRJET, TAI ile varılan anlaşmanın TRJ328’in ü retimi için alt yükleniciliği değil, daha sonra geliştirilecek daha büyük versiyon TRJ628’in tasarım ve üretimini de kapsadığını vurguladı. 

TRJet Genel Müdürü Cem Uğur, TAI işbirliğiyle Türkiye’nin havacılık alanında tasarım ve üretim yeteneklerini dünyaya açmaya katkı vereceğini kaydetti. TUSAŞ CEO’su Muharrem Dörtkaşlı da çeşitli alanlarda TRJ328 ve ileride üretilecek 628 için katkı vermeyi amaçladıklarını vurguladı. TRJET, TAI’den tasarım, geliştirme, test ve üretime yönelik beklentiler içinde olduklarını kaydetti. 

Üretim merkezi Ankara olacak 

ABD merkezli SNC, başta SSM olmak üzere Türk kurumlarıyla birlikte çalışarak, Türkiye’de bir yerli yolcu uçağı üretim tesisi kurma ve yeni bir model tasarlama için harekete geçti. SSM ve Ulaştırma Bakanlığı ile de bir mutabakat zaptı imzalandı. SNC, ABD ve Avrupa’da sertifikalandırılmış, kendini ispatlamış ve çok sayıda halen uçuşta uçağı bulunan, hem jet motor, hem de turboprop uyarlaması olan Dornier328 uçağının bütün haklarını satın aldı. Bu proje için SNC Türkiye’deki bir şirketine TRJET ismini verdi ve sermayesini artırdı. TRJET Ankara’yı üretim yeri olarak seçtiğini açıkladı. TRJET ilk etapta sertifikalı ve güvenli bulunan D328’i, yeni teknolojilerle daha iyi ve verimli hale getirecek 32 kişilik bir yolcu uçağına dönüştürerek üretim kararı aldı. Jet motorlu versiyonu TRJ328, turboprop motorlu versiyonu ise TRP328 adını aldı. Bu uçaklar, kısa pistlerde az yolcusu bulunan hatlarda ticari olarak verimli olabilecek bir yolcu uçağı olması yanında, ambulans, VİP-iş jeti, askeri olarak kullanılabiliyor. TRJET ile başta SSM olmak üzere çeşitli kuruluşların 60-62 kişilik yerli bir yolcu uçağı tasarlanması için de müzakereler-sözleşme görüşmeleri sürüyor. TRJ628 adı verilen bu uçak da TRJ328’in ana tasarımına uygun şekilde geliştirilecek. TRJET şirketi, üretim yerinin Ankara olacağını açıklamasına rağmen henüz yatırıma başlamadı.

 

DÜNYA  18.07.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here