CERN’e kabul edilen ilk tıp öğrencisi nörobilim çalışacak

0

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne (CERN) dünyada stajyer olarak kabul edilen ilk tıp öğrencisi Ahmet Serdar Mutluer, nörobilim alanında çalışmalar yapacak.

 

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Mutluer, dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarına sahip, İsviçre‘nin Cenevre kentinde bulunan CERN‘e kabul edilmesine ilişkin yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri bilime meraklı bir yapısı olduğunu söyledi.  

  

Tıp eğitimini tercih etmesinin de, zamanla hayallerini bu alanda gerçekleştirebileceğine olan inancının etkisi bulunduğunu belirten Mutluer, üniversiteeğitimi esnasında sadece tıp eğitimi değil fizik, matematik ve kimya başta olmak üzere birçok disiplinde farklı üniversitelerden dersler aldığını aktardı.  

  

Ulusal ve uluslararası akademik dergilerde makalelerinin yayımlandığını vurgulayan Mutluer, öğretim üyelerinin bilgilendirmesiyle yaklaşık 6 ay önce staj programı için araştırma merkezine başvurduğunu ve çalıştığı alanlara ilişkin proje örneklerini CERN’e sunmasının ardından staj için kabul edildiğini ifade etti.     

CERN’de nörobilim üzerine çalışan araştırmacıların, ağırlıklı matematik, fizik vebilgisayar bilimleri üzerinde yoğunlaştığını aktaran Mutluer, “Nörobilime ilişkin çalışmalar daha çok beynin işlevlerinin anlaşılması ve bilgisayar modellemesinin oluşturulması üzerine” dedi.     

Mutluer, CERN’nin yüksek enerji fiziki alanında çalışmalar yapan bir araştırma merkezi olduğunu dikkati çekerek, staj süresince yapacağı çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:     

“Bir tıp öğrencisi olarak, program süresince beynin sinir iletim yolaklarının bilgisayar modellemesi ile oluşturulmasına yönelik nörobilim alanında çalışmalar yapacağım. CERN, aynı zamanda yenilebilir enerjiden medikal alanlara kadar pek çok alanda da insanlığın problemlerine çözümler üretmeye çalışan, insanlık ve bilim hayrına çalışmalar yapan kurumlardan birisi. Orada tıp alanında bir çok problemlere çözüm olabilecek çalışmalar mevcut. Bunlardan biri de kanser çalışmalarında çığır açabilecek olan proton terapi yöntemi. Devamında çeşitli medikal görüntüleme yöntemlerinden tutun aklınıza gelebilecek her türlü alanda çok muazzam çalışmalar mevcut”     

 

CERN’e staj için 20’den fazla ülkeden, farklı bilim dallarında yüzlerce öğrencinin  başvurduğunu anımsatan Mutluer, “Çeşit ülkelerden birçok bilim insanının çalışmalarını gözlemleme ve çalışmalarına katılma imkanı elde edeceğim. Bilime ve ülkeme faydalı biri olabilmek en büyük motivasyonum” diye konuştu.

HÜRRİYET 12.07.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here