Çin, dünyanın ilk kuantum telekomünikasyon uydusunu uzaya fırlattı

0

Kapsamlı kuantum iletişim testleri yapacak olan Micius uydusu başarıyla fırlatıldı. Çinli mühendislerin icat ettiği uydu, Çin’in 2030’da kurmayı hedeflediği küresel kuantum telekomünikasyon ağı çalışmalarının bir parçası olacak. Bu projeyle siber güvenliğin arttırılması hedefleniyor.

 

Çin, Micius adı verilen dünyanın ilk kuantum telekomünikasyon uydusunu başarıyla fırlattı.

Ülkenin kuzeyinde bulunan Ciuçüen Uydu Fırlatma Merkezi’nden Uzun Yürüyüş 2D (Long March) taşıyıcı roketiyle fırlatılan Micius adlı kuantum telekomünikasyon uydusu, yörüngeye oturdu.

Çok kapsamlı kuantum iletişim testleri yapacak olan uydu, Çin’in 2030’da kurmayı hedeflediği küresel kuantum telekomünikasyon ağı çalışmalarının bir parçası olacak.

Dünya yüzeyinden 500 kilometre yukarıda en az iki yıl görevde olacak 631 kilogram ağırlığındaki uydu, mantık felsefesi alanında en eski üç sistemin kurucularından biri olan ve Micius olarak bilinen Çinli filozofun adını taşıyor.

Çin dışında Avusturya, Singapur, Almanya, İngiltere, Kanada ve İtalya’nın da kuantum telekomünikasyon teknolojisi çalışmaları bulunuyor. Kuantum uydu çalışmalarına 2011 yılında başlayan Çin, bu projeyle siber güvenliği artırmayı hedefliyor.

YENİ ŞAFAK 16.08.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here