Dünya’nın En Büyük Biyokütle Santrali İnşa Ediliyo

0

Hızla artan nüfusun enerji ihtiyacını karşılamak için gelişmiş ülkelerde mega elektrik enerji üretim santralleri inşa ediliyor. İngiltere dev biyokütle santraliyle yenilenebilir enerji alanında gündeme geldi.

 

“Yeşilden Gelen Enerji” olarak tanımlanan biyokütle; yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır. Fosil olmayan biyokütle, geleceğin en önemli enerji kaynakları arasında gösterilmektedir. Biyokütle ile elektrik üretimi güneş, rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının gerisinde kalsa da günümüzde hızla gelişim göstermektedir. Bu gelişim aşamasındaki en büyük adım ise İngiltere’nin Dünya’nın en büyük biyokütle tesisi inşa çalışmasıyla geldi.

 image003

İngiltere’nin Middlesbrough yakınlarında Tees Yenilenebilir Enerji Santrali inşa ediliyor. Biyokütle ile enerji üretecek olan santralin elektrik üretim kapasitesi ise 299 MW olacak. Yani bu santral 600.000 evin elektrik enerjisi ihtiyacını 24 saat karşılayabilecek kapasitede. Santralde biyokütle yakıt olarak ABD’den ithal edilen ahşap peletinim kullanılması planlanıyor. Biyokütle santralinin devreye girmesiyle her yıl 1.2 milyon ton karbondioksit tasarrufu yapılacak. 650 milyon £’e mal olması beklenen tesiste inşaat sırasında 600, tesisin işleme alımı sonrasında ise 100 kişinin tam zamanlı çalışması hedefleniyor.

 image005

Ahşap Peletin: Odunların talaş haline getirilmesinden sonra yüksek basınçla sıkıştırılmış ve yakıta dönüştürülmüş hali.

 

 

Dünya’nın en büyük biyokütle santrali olacak Tees’in 2019 yılında faaliyete geçmesi ve 2020 yılında enerji üretim hedeflerine ulaşması bekleniyor. Biyokütle santrallerinde yeni bir dönemi başlatabilecek olan projenin finansal çalışmaları da devam etmektedir.

 

 

ELEKTRİKPORT Burak KESAYAK  15.08.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here