Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi üniversiteleri

0

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Girişimcilik ve yenilikçilik konularının Türkiye’nin en hayati gündem maddeleri arasında olduğunu düşünüyoruz. Girişimcilik ruhunu ve yenilikçilik kültürünü geliştirme noktasında da en çok üniversitelerimize güveniyoruz.” dedi.

Bakan Özlü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunda, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sonuçlarını açıkladı.

Türkiye’nin en büyük 10 ekonomiden biri olması için kurumların da dünya çapında lider kurumlara dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Özlü, özellikle üniversitelerin, dünya çapında bilim yapılan ve teknoloji üretilen merkezler haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Hükümet olarak üniversitelere çok büyük bir önem verdiklerini dile getiren Özlü, “Bu nedenle, Türkiye’nin bütün şehirlerine üniversiteler kazandırdık. Üniversitelerimizin fiziki imkanlarını ve araştırma altyapılarını güçlendirmek için çok önemli çalışmalar yaptık. Yürüttüğümüz çalışmalarda, hem akademisyenlerimize hem de öğrencilerimize yönelik birçok önemli destek ve kolaylığı hayata geçirdik. Özellikle de üniversite-sanayi iş birliği güçlendirecek çalışmalara ağırlık verdik. Zira Türkiye’nin ekonomik ve sosyal hedeflerine ulaşması için rekabetçi ve yenilikçi bir reel sektör oluşturmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Özlü, girişimcilik ve yenilikçilik konularının, Türkiye’nin en hayati gündem maddeleri arasında olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Girişimcilik ruhunu ve yenilikçilik kültürünü geliştirme noktasında da en çok üniversitelerimize güveniyoruz. Üniversitelerimizin sanayicilerimizle daha fazla iş birliği yapmalarını amaçlıyoruz. Üniversitenin kapısı sanayiciye, sanayicinin kapısı da üniversitelere açık olmalı. Üniversite, sanayicinin ihtiyaç duyacağı bilgiyi üretmeli. Sanayici, sorunlarını aşmak için üniversiteye başvurmalı. Yine akademisyenlerimiz, sanayinin içinde bulunmalı. Zira sadece üniversitede, sınıflarda, laboratuvarlarda çalışarak, ekonomik ve sosyal faydaya dönüşen nitelikli bilgi üretilemez.”

Bakan Özlü, üniversite mezunu gençlerin girişimci ve yenilikçi bireyler olmasında da üniversitelere önemli bir sorumluluk düştüğünü belirtti.

“En başarılı üniversiteyi ortaya koymuyor”

Faruk Özlü, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ne ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Beş yıl önce başlatılan endeks çalışmaları, bugün başta üniversitelerimiz ve öğrencilerimiz olmak üzere kamuoyu tarafından merakla beklenen bir sıralamaya dönüştü.

Şunu vurgulamam gerekiyor, bu endeks, üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya en başarılı üniversiteyi ortaya koyan bir sıralama değildir. Bu endeks kapsamında dikkate alınan, sadece ve sadece üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarıdır.

Artık üniversitelerimiz için girişimci ve yenilikçi olmak, bir tercih meselesi değil, bir zorunluluktur. Biz de bu endeksi açıklayarak, üniversitelerimizi bu alanlara teşvik ediyoruz. Her üniversiteye, kendi durumunu diğerleriyle mukayese etme imkanı veriyoruz. Üniversitelerimize adeta bir ayna tutuyor, girişimcilik ve yenilikçilik alanında neyi doğru ve neyi yanlış yaptıklarını kendilerine gösteriyoruz.

Geride kalan yılların sıralamalarına baktığımızda şunu görüyoruz, bütün üniversitelerimiz, doğru adımları attıkları ve bu adımlarında ısrar ettikleri takdirde endekste yer buluyorlar.”

Özlü’nün verdiği bilgilere göre, bu yıl endeks sıralamasına, öğretim üyesi sayısı 50’nin üzerinde olan 152 üniversite dahil edildi. Endeksin veri toplama sürecine 221 kurum katkı sağladı.

En girişimci ve yenilikçi 50 üniversite

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2016 sonuçlarına göre ilk 50 üniversite şöyle:

1   Sabancı Üniversitesi

2   Orta Doğu Teknik Üniversitesi

3   İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
4   İstanbul Teknik Üniversitesi
5   Boğaziçi Üniversitesi
6   Koç Üniversitesi
7   Gebze Teknik Üniversitesi
8   Özyeğin Üniversitesi
9   İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
10   Yıldız Teknik Üniversitesi
11   TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
12   Selçuk Üniversitesi
13   Ege Üniversitesi
14   Erciyes Üniversitesi
15   İstanbul Şehir Üniversitesi
16   Gaziantep Üniversitesi
17   Hacettepe Üniversitesi
18   Çankaya Üniversitesi
19   Atılım Üniversitesi
20   Anadolu Üniversitesi
21   Gazi Üniversitesi
22   Ankara Üniversitesi
23   Abdullah Gül Üniversitesi
24   Uludağ Üniversitesi
25   Sakarya Üniversitesi
26   Dokuz Eylül Üniversitesi
27   Yeditepe Üniversitesi
28   Çukurova Üniversitesi
29   İzmir Ekonomi Üniversitesi
30   İstanbul Üniversitesi
31   Akdeniz Üniversitesi
32   Mersin Üniversitesi
33   Kocaeli Üniversitesi
34   Pamukkale Üniversitesi
35   Süleyman Demirel Üniversitesi
36   Bahçeşehir Üniversitesi
37   Fırat Üniversitesi
38   Karadeniz Teknik Üniversitesi
39   Yaşar Üniversitesi
40   Marmara Üniversitesi
41   Bursa Teknik Üniversitesi
42   Gaziosmanpaşa Üniversitesi
43   Okan Üniversitesi
44   İstanbul Bilgi Üniversitesi
45   Kadir Has Üniversitesi
46   Dumlupınar Üniversitesi
47   Türk Hava Kurumu Üniversitesi
48   Atatürk Üniversitesi
49   Başkent Üniversitesi
50   Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

 

Dünya – 23.08.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here