Yeni Tesla’lar çok daha hızlı geliyor!

0

Tesla‘nın Model S ve Model X için tanıttığı yenilenmiş modeller, müthiş bir hız geliştirmesi ile birlikte geliyor!

 

TeslaModel S ve Model X elektrikli araçları için yeni modelleri duyurmuş durumda ve araçlar 100 kWh bataryanın yardımıyla artık daha çabuk hızlanıyor ve daha uzun menzile sahip.

 

Ludicrous modu ile Model S P100D Tesla’nın söylediğine göre Dünya üzerindeki en çabuk hızlanan üçüncü üretim aracı ve sadece sınırlı üretim olan ve çok daha pahalı olan LaFerrari ile Porsche 918’in gerisinde kalmakta. Bu elektrikli araç,100km hıza 2.5 saniyede çıkabilmekte. Aracın eski süresi 2.8 saniye idi.

 

Tesla’nın yeni 100kWh bataryası, bir önceki bataryadan 10kWh daha yüksek olması ile beraber, EV’nin yeni yeteneğindeki en önemli nokta olmakta ve ayrıca menzili de tahmini olarak 613 km’ye arttırmakta. Tesla’nın söylediğine göre bir diğer ilk de bu oluyor ve araç, üretilmekte olan en uzun menzile sahip elektrikli araç oluyor.

Model X de 100kWh batarya yeniliğine almakta ve böylelikle meznili 542 km’ye yükselmekte. Tesla’nın söylediğine göre Ludicrous modu ile Model X P100D, 100 km hızına sadece 2.9 saniyede ulaşabilmekte.

Fiyat olarak bakıldığında ise her iki araç için de bir yükseliş olduğu söylenebilir. Model S P100D’nin fiyatı 134.500 dolardan başlamakta ve Model X’in başlangıç fiyatı da 135.500 dolarolmakta.

 

Bu fiyatların ne kadar üst seviye olduğunun farkında olan Tesla, bu harcamaların üretim hattının daha alt seviyelerine destekte bulunduğunu belirtmekte: “P100D Ludicrous’un açık bir şekilde pahalı bir araç olduğu ortadayken, her satışın şu anda geliştirilmekte olan daha küçük ve daha ucuz Tesla Model 3 ödemelerine yardımcı olduğunun altını çizmek istiyoruz. Pahalı olan Model S ve X’i satın alacak müşteriler olmadan, geliştirilmekte olan daha küçük ve uygun Model 3’ü destekleyemeyiz.

 Ayrıca Tesla, yeni bataryalarının üretimini, en azından başlangıçta, haftada ortalama 200 ile sınırlamayı planlıyor.

HÜRRİYET 26.08.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here