Işık üniversitesi CERN üyesi oldu

0

Bir vakıf üniversitesi CERN üyesi oldu. Bu işbirliğiyle atom enerjisi ve nano teknoloji gibi ülke geleceğini ilgilendiren çok önemli teknolojilere de katkıda bulunulması sağlanacak.

 

Geleceğin Çembersel Çarpıştırıcısı (Future Circular Collider-FCC) projesi için Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’ne (CERNIşık Üniversitesi katılımcı oldu. Dünya çapında büyük öneme sahip olan ve Türkiye için de bir prestij unsuru kabul edilen bu işbirliği CERN’in sayfasından ilan edildi. Işık Üniversitesi, bu işbirliği ile dünyanın önde gelen üniversiteleriyle aynı platformda araştırmalar yapacak. MIT, Oxford, Cambridge gibi prestijli üniversitelerin yanı sıra kendi konularında dünyanın en saygın Avrupa,Amerika ve Asya üniversitelerinden 2 bin 500 çalışanın, 12 bin’den fazla araştırmacının olduğu CERN’de çok sayıda Nobel ödüllü fizikçi de araştırmalarına devam ediyor. FCC projesinde Işık Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Fatih Özaydın ve Yrd. Doç. Dr. Cihan Bayındır CERN’de Işık Üniversitesi’ni temsil edecekler. FCC projesi kapsamında, standart modelin ötesinde yeni fizik keşfetme amacıyla, deneysel ve kuramsal parçacık fiziğinden, bilgisayar ve inşaat gibi çeşitli mühendislik altyapısı konularına katkı sunulması planlanıyor. Üniversitenin CERN-FCC çalışmalarına bilimsel katkısının başlamasıyla birlikte lisansüstü ve lisans öğrencilerinin de CERN’deki çalışmalara katılmaları öngörülüyor.

 

Dünyanın en önemli buluşlarını gerçekleştirmeye katkı sağlanacak

Proje ile, Işık Üniversitesi dünyanın en önemli buluşlarını gerçekleştirmeye katkı sağlama fırsatına kavuşacak. Bu işbirliğiyle atom enerjisi ve nanoteknoloji gibi ülke geleceğini ilgilendiren çok önemli teknolojilere de katkıda bulunulması sağlanacak. Belirli bir sonlanma tarihi bulunmuyor. İşbirliği, Işık Üniversitesi hocaları çalışmalara katıldıkları sürece devam edecek. FCC için çalışmalara Ocak 2017’den başlanacak ve teori geliştirme, deney önerme gibi süreçlere paralel olarak devam edecek inşaat çalışmalarının tamamlanmasıyla FCC, 2035 itibariyle deneyleri gerçekleştirmeye başlayacak.

 

HÜRRİYET  22.08.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here