Güneş enerjili ilk yol hazır

0

ABD’nin Missouri eyaletinde yola güneş enerjisi paneli döşendi. Bu paneller, başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan trafik ışıklarınının ve yol aydınlatmalarının enerji ihtiyacını karşılayabilecek.

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarının son derece önemli olduğunu biliyoruz. Uzun yıllardır fosil yakıtlara bağımlı yaşıyoruz ve uzmanlara göre bu gidişat devam ederse yaklaşık 50 sene içinde fosil yakıtlar sona erecek. Bu nedenle güneş, rüzgar, su enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç var.

Bildiğimiz üzere yapımı devam etmekte olan Apple’ın yeni ana merkezi Campus 2’nin de enerji ihtiyacının tamamen yenilenebilir kaynaklardan karşılanacağı açıklanmıştı. Yani dünya devi firmalar şimdiden önlemini almaya başladı bile.

İşte bu doğrultuda güneş enerji panelli yol fikri geliştirildi. Bildiğimiz üzere dünya üzerinde milyonlarca kilometre yol bulunuyor ve bu alanlar hiç değerlendirilmiyor. Lakin ABD’deki Missouri eyaleti için aynı durum söz konusu değil. Route 66 yolunun bir bölümünde güneş enerjisi panelleri yerleştirildi. Yakından bakıldığında fark edilen bu teknoloji, araçların sürüşü için hiçbir engel de teşkil etmiyor.

 

image002
Paneller işte bu şekilde döşeniyor.


Yola döşenen temperli camın içinde güneş enerjisi panelleri bulunuyor. Tabii ki bu oldukça ince bir tabaka. Her bir panelin içinde mikro işlemci modülleri var. Bu modüller diğer panellerle iletişimi sağlıyor.

Şimdi gelelim bu sistemin ne fayda sağlayacağına… Birincil hedef yollardaki LED trafik ışıklarının ve yol aydınlatmalarının enerjilerinin bu sistem ile karşılanması planlanıyor. İlk başta bakıldığında akıllara ‘Bu kadarcık mı elektrik üretebiliyor?’ sorusu gelebilir. Lakin yazının başında da dediğimiz gibi dünya üzerinde milyonlarca kilometre yol bulunuyor. Bununla birlikte çok sayıda yol aydınlatması ve trafik ışığı da var. Bu açıdan bakıldığında önemli bir tasarruf sağlayabileceğini söyleyebiliriz.

Hem sistem kurulduktan sonra ekstra bir maliyeti de yok. Güneşten aldığı enerji ile yol aydınlatmalarının ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılayacak. ABD’li yetkililer henüz test amacıyla kurulan sistem de başarı sağlarsa, güneş enerji panelli yolu uzatmayı düşünüyor.

 

YENİ ŞAFAK  19.08.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here