En büyük ikinci amfibi gemisi ‘TCG Sancaktar’ denize indirildi

0

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen ‘Amfibi Gemi (LST) Projesi’ kapsamında, ADİK Tersanesi tarafından inşa edilen gemilerden ikincisi olan Sancaktar, denize indirildi.

 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için ADİK Tersanesi tarafından inşa edilen Bayraktar’ın denize indirilişinden 9 ay sonra projenin ikinci gemisi olan Sancaktar ADİK Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’ndan (SSM) yapılan açıklamada, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen, iki adet Amfibi Gemi (LST – Landing Ship Tank) tedarik edilmektedir. Bu kapsamdaki gemilerden ikincisi olan Sancaktar’ın ADİK Tersanesi’nde düzenlenecek törenle denize indirilmesi planlanmaktadır” denildi.

 

HELİKOPTER İNİŞİ DE MÜMKÜN 

Amfibi gemilerin ana görevinin; amfibi harekat, araç ve teçhizatları ile birlik nakli ve ateş desteği olduğu belirtilen açıklamada, “Tedarik edilen amfibi gemiler; Karadeniz, Marmara, Ege Denizi ve Akdeniz harekat alanları ile çevre ve uzak denizlerin uluslararası sularında emniyetle seyir yapabilecektir. Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol hizmetleri, gündüz ve gece helikopter harekatı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkanı ile deniz gücümüzün dünya denizlerinde temsiline de katkı sağlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

Teknik özellikler: 

– Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip.
– Yerli ve özgün tasarımla tamamen çelik olarak inşa edildi.
– Gemide, bir adet 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak, helikopter platformu var.
– Gemide, her biri 8 ton yük taşıyabilen 4 adet çıkarma aracı var.

 

DENİZ HABER 18.07.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here