Van’da sıvı amonyum nitrat ve güneş enerjili hucum yeleği geliştirildi

0

TÜBİTAK Başkanı Ergin, Van’da sıvı amonyum nitrat ve güneş enerjili hucum yeleğini inceledi

TÜRKİYE Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde bulunan Teknokent ‘i ziyaret etti. İki bilim adamının araziye çıkan askerler için tasarladıkları ‘Güneş enerjili hücum yeleği’ ve katı amanyum nitrat yerine geliştirilen ‘nano yapılı sıvı gübre’, Prof. Dr. Ergin’in dikkatini çekti. Ergin, “Güneş pili ve gübre teknolojisi inanılmaz projeler. İnovasyon çok gelişmiş şirketlerden değil, ihtiyacın olduğu yerlerden çıkar” dedi.


TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin YYÜ ve Teknokent ‘i ziyaret etmek için Van’a geldi. Prof Dr. Ergin’e ziyaretine YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, YYÜ Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş eşlik etti. Teknokent toplantı salonunda bilim adamlarıyla bir araya gelen Prof. Dr. Ergin, burada yeni projeler hakkında bilgi aldı. Yaklaşık 20 projenin tanıtıldığı toplantıda Prof. Dr. Ergin’in bölge için yararlı olacağını düşündüğü YYÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zahmakıran tarafından üretilen amonyum nitrat ve kullanımını azaltıcı nano yapılı sıvı gübre ile Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz tarafından üretilen ve ariziye çıkan askerlerin telsiz, telefon ve çeşitli cihazlarının şarj ihtiyacını karşılayacak olan özel tasarlanmış güneş enerjili hücum yeleğini detaylı şekilde inceledi.


GÜBREYLE BOMBA YAPIMININ ÖNÜNE GEÇİLECEK
Bölgede özelikle teröristler tarafından bomba yapımında kullanılan amonyum nitratı sıvı hale getirererek bu sıkıntının önüne geçeceklerini anlatan YYÜ Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Zahmakıran, “Amonyum nitrat tarımda kullanıldığı gibi patlayıcı olarak da kullanılıyor. Biz bu katı malzemeyi toprağın ihtiyaç duyduğu şekilde nano teknolojiyle sıvı hale getirdik” dedi. 


Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz da, üretilen güneş enerjili hucum yeleğinin arazideki askerin gün boyunca ihtiyacını karşılayacak elektriği üreteceğini söyledi.


‘İNOVASYON İHTİYACIN OLDUĞU YERDEN ÇIKAR’
Projelerin kendisini heyecanlandırdığını ve Türkiye’nin sistematik çözümünün bu masada olduğunu anlatan Prof. Dr. Ergin duygularını şöyle dile getirdi:
“Güneş pili ve gübre teknolojisi inanılmaz projeler. İnovasyon çok gelişmiş şirketlerden değil, ihtiyacın olduğu yerlerden çıkar. Gübre amonyum nitratla ne kadar başımızın belada olduğunu siz benden çok daha iyi biliyorsunuz. Çünkü bunu bayramın birinci günüde yaşadınız. İnovasyon buradan çıkar işte. Dağda bayırda dolaşan askerin şarjının bitmesini New York’ta ki İstanbul, İzmir’deki insan düşünmez ben bu adımları doğru toprağa doğru tohumların atılması olarak değerlendiriyorum.”

 

HÜRRİYET  26.09.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here