Panasonic’ten bükülebilir batarya

0

Panasonic geliştirdiği yeni pil teknolojisi ile bükülebilir yani esnek pil üretmeyi başardı.

Akıllı telefon ve özellikle saatlerde kavisli yapıya geçiş devam ederken bu cihazlarda yaşanan en büyük problem batarya kapasitelerinin kısıtlı kalması. Bunun nedeni ise, bataryalar esnek yapıda olmadığı için kavisli cihazlara yüksek kapasiteli bataryaları yerleştirmek pek mümkün olmuyor.

Ancak, Panasonic‘in geliştirmiş olduğu yeni esnek pil teknolojisi ile bu sorun tarihe karışacak gibi görünüyor.

image002

shiftdelete’in haberine göre Panasonic, geliştirmiş olduğu yeni lityum iyon pilin ne kadar bükülmüş veya kıvrılmış olursa olsun, içerisinde yer alan şarjın yüzde 99’unu koruyacağına garantiveriyor. Bununla sınırlı kalmayan esnek pil, lamine dış gövdesinin sunduğu güvenilir yapı ile gönül rahatlığıyla şarj edilebiliyor.

Tabi, henüz yeni bir teknoloji olduğu için esnek pilleri akıllı telefonlarda hemen göremeyeceğiz. Zira, Panasonic tarafından üretilen esnek pillerin 65 mm x 40 mm boyutlarında olan en büyük versiyonu sadece 60 mAh’lık bir kapasiteye sahip.

Yetkililer, akıllı saatler için bile henüz düşük kapasiteye sahip olan bu esnek pilleri, ilerleyen zamanlarda saat kayışlarının içerisine yerleştirmeyi hedeflediklerini belirtiyorlar.

 

HÜRRİYET 01.10.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here