İlk 1000’de 20 Türk üniversitesi

0

ABD merkezli bilgi ve haber yayıncısı US. News, ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2017’yi açıkladı. 65 ülkeden 1000 yükseköğretim kurumunun değerlendirildiği listede Türkiye’den 20 üniversite yer aldı. Boğaziçi Üniversitesi 166’ncı olarak Türk üniversiteleri arasında ilk sırayı elde etti. Dünyanın en iyisi ise Harvard Üniversitesi oldu.

 

Üniversite sıralamalarını dünyada ilk kez yapmaya başlayan kuruluş olan US. News; ‘Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralaması 2017’yi açıkladı. Bu seneki sıralama için Thomson Reuters ile işbirliği yapan US. News, yükseköğretim kurumlarını, global/bölgesel araştırmalarda saygınlık, yayın, kitap, konferans sayıları, yayınlara yapılan atıflar, uluslararası işbirliği gibi 12 kritere göre sıralıyor. 2017 sıralamasında 65 ülkeden 1000 yükseköğretim kurumu yer alırken, dünyanın en iyisi Harvard Üniversitesi oldu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ikinci ve Stanford Üniversitesi ise üçüncü sırada kendilerine yer buldu.

 

ABD ZİRVEYİ KİMSEYE BIRAKMADI

US. News’in 2017 sıralamasında 20 Türk üniversitesi yer alırken, en iyi dereceyi 166’ncı olarak Boğaziçi yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 231 ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 257’nci oldu. Bilkent 389 ve Hacettepe ise 550’nci sıraya yerleşti.

 

Sıralamada ilk 10’da ABD üstünlüğü dikkat çekti. İlk 10’da 8 üniversite ile temsil edilen ülkeyi, Birleşik Krallık iki lider üniversitesi Oxford ve Cambridge ile takip etti. Kıta Avrupası’nın en iyisi ise 35’inci sırada yer alan İsviçre’nin önde gelen yükseköğretim kurumu ETH Zürih oldu.

 

ÇİN ABD’NİN PEŞİNDE

ABD’nin ardından en fazla temsili sırasıyla Çin, Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa elde etti. Çin 87, Birleşik Krallık 68, Almanya 55 ve Fransa ise 49 üniversiteyle ilk 1000’de yer aldı. Ayrıca Kanada ve Avustralya da bu yıl performanslarını geliştirdi.

TÜRKİYE ÜNİVERSİTE SIRALAMASI

 

KURUM             

SIRA

Boğaziçi Üniversitesi 

166

Orta Doğu Teknik Üniversitesi 

231

İstanbul Teknik Üniversitesi 

257

Bilkent Üniversitesi 

389

Hacettepe Üniversitesi 

550

Ankara Üniversitesi 

557

Koç Üniversitesi 

576

Ege Üniversitesi 

593

İstanbul Üniversitesi 

619

Çukurova Üniversitesi 

700

Mersin Üniversitesi 

706

Yıldız Teknik Üniversitesi

718

Gazi Üniversitesi 

760

Süleyman Demirel Üniversitesi 

829

Gaziantep Üniversitesi 

831

Gaziosmanpaşa Üniversitesi 

838

Marmara Üniversitesi 

888

Erciyes Üniversitesi 

933

Dokuz Eylül Üniversitesi

942

Akdeniz Üniversitesi 

992

 

DÜNYA SIRALAMASI İLK 10

 

KURUM             

ÜLKE

1-Harvard Üniversitesi            

ABD

2-Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)               

ABD

3-Stanford Üniversitesi  

ABD

4-Berkeley, California Üniversitesi  

ABD

5-California Teknoloji Enstitüsü (CalTech) 

ABD

6-Oxford Üniversitesi 

Birleşik Krallık

7-Cambridge Üniversitesi     

 Birleşik Krallık

8-Princeton Üniversitesi 

ABD

9-Columbia Üniversitesi         

ABD 

10-Los Angeles, California Üniversitesi         

ABD

***

Gurur duyuyoruz

Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu (Boğaziçi Üniversitesi Rektörü): Türkiye’de iyi araştırma yapan, bu konuda bir gelenek oluşturmuş ve yönetişim yapılarını araştırma üniversitesi olarak kurgulamış başarılı üniversiteler var. Bunlar uluslararası sıralamalarda yer alıyor, saygı görüyor. Sadece teknoloji ve fen alanlarında değil, sosyal ve beşeri bilimlerde de araştırma faaliyetleri bu dengeyi sağlıyor. Bu üniversitelerimizin önünün açılması Türkiye’nin geleceği için önemli bir adım olacak. Üniversitemizin başarılarına bir yenisinin daha eklemesinden dolayı gurur duyuyoruz.

 

Potansiyelimizin görülmesi açısından yol gösterici

Prof. Dr. Mehmet Karaca (İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü): Türkiye’den ve yurtdışından üniversite eğitimine hazırlanan aday öğrenciler için, US.News’in dünya sırlaması saygın bir rehber. Küresel ölçekte, üniversitemizin araştırma performansı ve tanınırlığı göz önüne alındığında, ülkemizin önde gelen kurumlarından biri olarak üst sıralamalarda yer almak, sahip olduğumuz uluslararası eğitim ve araştırma potansiyelinin görülmesi açısından yol gösterici nitelikte.

 

Üniversiteler bu sıralamaları doğru yorumlamalı

Prof. Dr. Mustafa Verşan KÖK (ODTÜ Rektörü): Üniversite sıralamaları özellikle öğrencilerin ve ailelerinin üniversite seçiminde dikkat ettiği bilgilerdir. Bu sistemler üniversiteleri çeşitli boyutları ile değerlendirmeye çalışıyor. Ancak üniversiteleri tüm boyutları ile sıralayabilecek tek ve kesin bir yöntem mevcut değil. Her sistem, sıralamaya dâhil edilecek üniversiteleri seçerken, performansını ölçecek göstergeleri ve yöntemi tanımlarken, gerekli veriyi toplarken ve incelerken farklı yaklaşımlar izliyor ve farklı veri sağlayıcılar ile çalışabiliyor. Sistemlerin zaman içinde kendi metodolojilerinde küçük veya büyük değişikliklere gidebiliyor. US News & World Report tarafından 2017 en iyi ‘Global Üniversite Sıralamaları’na göre üniversitemiz dünyanın 65 ülkesinden sıralamaya dâhil edilen en iyi 1000 üniversite arasında 231’inci, ülkemizde ise 23 üniversite arasında ikinci sırada yer aldı. Mühendislik alanında dünyada 175’inci, fizik alanında ise 96’ncı ilan edildi. Üniversitemizin farklı sıralama sistemlerindeki yeri, çeşitli alanlarda performansımızda iyileşmeler olsa bile bu sistemlerin metodolojilerinin ve yayınlarla ilgili veri sağlayıcılarının farklı olması, aynı sıralama sisteminde yapılan değişik uygulamalar, aykırı verilerin etkisi ve sıralamaya dâhil edilen üniversitelerin değişmesi gibi nedenlerle etkilenebiliyor. Üniversitelerin, sıralama sistemlerinin farklılıklarının ve zayıf yanlarının bilincinde olarak sonuçları doğru yorumlaması, kendi öz değerlendirmelerini daha kapsamlı ve çok boyutlu yapmaları gerekiyor. Toplum da benzer şekilde sıralamalara gereğinden fazla önem vermemeli, beklentileri ve öncelikleri doğrultusunda farklı kaynaklardan da yararlanarak üniversiteleri değerlendirmeli. 

 

Hedef dünyanın en iyi ve saygın üniversiteleri arasında yer almak

Prof. Dr. Mustafa Ünal (Akdeniz Üniversitesi Rektörü): Akdeniz Üniversitesi olarak, bilimsel çalışmaları önceleyen, ürünü patente dönüştürüp insanlığın yararına sunan, yüksek kalitede eğitim veren bir üniversiteyiz. Evrensel bilime katkı sağlamak, dünyanın en iyi ve en saygın üniversiteleri arasında yer almak hedefindeyiz. Dünyanın en iyileri arasında yer almak için tüm alanlarda çalışma yapan ve bilime katkı sunan öğretim üyelerimize araştırmaları, projeleri ve yayınlarıyla ilgili gerekli desteği sağlıyoruz.

 

Tam listeye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirisiniz.

 

http://www.usnews.com/education/best-global-universities/rankings?int=a27a09

 

 

 

HÜRRİYET  26.10.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here