Silikon Vadisi’ne Türk Girişimciler Geliyor

0

ODTÜ TEKNOKENT’in bu sene 12.’sini düzenlediği Yeni Fikirler Yeni İşler hızlandırma programında kazananlar belli oldu.

ODTÜ TEKNOKENT’in 12.’sini düzenlediği Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ), hızlandırma programında kazananlar belli oldu. Mart ayından Mayıs ayının ortasına kadar başvuruların kabul edildiği hızlandırma programına 1.500’ün üzerinde başvuru yapıldı.  

Teknoloji odaklı 20’den fazla projenin olduğu ödül töreninde, Elginkan Vakfı’nın 100.000TL’lik büyük ödülünü Isıteks grubunun geliştirdiği gümüş nanotel kaplamalı tekstik ürünü kazandı.  

Kazananlara para ödülü 

 “Yeni Fikirler Yeni İşler Hızlandırma Programı”nın ödül töreninde, katılımcılar 10 kategorideki ödüller için projelerini görücüye çıkardı ve kazanan projeler, 25.000TL ile 100.000TL arasındaki ödüllerin sahipleri oldu. Ayrıca, kazanan tüm proje ekipleri, ODTÜ TEKNOKENT’in San Francisco’daki Silikon Vadisi’nde bulunan T – Jump hızlandırma merkezinde 4 haftalık kampa katılmaya hak kazandı. 

200’den fazla fikir ticarileşti 

Yeni Fikirler Yeni İşler(YFYİ) hızlandırma programının ödül töreninde konuşan ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök, “12 yıl önce başladığımız bu serüvende, 8.000’den fazla başvuru aldık. Girişimci gençlerimizin ülkemizin aydınlık yarınlarına sahip çıkacağına inanıyorum” dedi. Kök ayrıca, “ODTÜ TEKNOKENT’in 12 yıldır başarıyla yürüttüğü bu uygulama, yalnızca girişimcilere destek olmakla kalmıyor, ülkemiz ekonomisinin kalkınmasına, yatırımların devamına ve istihdam yaratılmasına da olanak sağlıyor” şeklinde konuştu.   

ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök’den sonra söz alan ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa Kızıltaş ise, ODTÜ TEKNOKENT’in faaliyetlerine başladığı ilk günden itibaren Türkiye’deki girişimcilere inandığını ve milyar dolarlık teknoloji şirketi çıkarma hedeflerini Mayıs ayında gerçekleştirdiklerini belirtti. Kızıltaş, “2005’te öğrenciler için iş fikri yarışması konseptinde düzenlediğimiz “Yeni Fikirler Yeni İşler” artık, dünya çapında faaliyetlerine devam edecek teknoloji şirketi nasıl oluşturabiliriz düşüncesiyle düzenleniyor. Bu yüzden YFYİ artık bir yarışma değil, bir hızlandırma programı” dedi. Sözlerine Yeni Fikirler Yeni İşler’in ülke ekonomisine sağladığı katkılarla devam eden Mustafa Kızıltaş, “Bu 12 yıllık süre içerisinde 200’den fazla proje şirketleşerek ekonomiye katıldı, 1.000’in üzerinde kişinin istihdamı sağlandı. Bugün, ODTÜ TEKNOKENT’in fiziki olanaklarını geliştirmek için 80 milyon TL yatırımla iki bina yatırımı daha yaptık. Bilimin ve teknolojinin daha çok desteklenmesiyle ülkemizin kalkınacağına inanıyorum” dedi.   

YFYİ girişimcilere ne kazandırıyor?

YFYİ geçen senelerde olduğu gibi bu sene de hem fikir aşamasındaki girişimlere hem de şirketleşip, henüz tam olarak büyüyemeyen girişimcilere destek sağlıyor. T-IDEA kapsamında lisans, yüksek lisans, doktora öğrencisi veya yeni mezun öğrencilerin başvuruları alınıyor ve öğrenciler, girişim sermayesi desteğinin yanı sıra  ABD San Francisco’da yer alan T-JUMP Hızlandırma Merkezi’nde eğitim ve demo hakkı kazanıyor. Ayrıca, TÜBİTAK’ın T-BİGG kriterlerine uyan proje grupları T-BİGG programı ile 150.000TL sermaye desteğinden faydalanma şansı yakalıyor. Bununla beraber, şirketi 4 yaşından küçük olan girişimler ise T-START kapsamında değerlendirmeye alınarak, projelerinin  ticarileşme sürecini hızlandırılıyor. 

Ödül Alan Ekipler 

Halk Oylaması Üçüncüsü – Matmas

Halk Oylaması İkincisi – Temperfect

Halk Oylaması Birincisi – Talassa  

BEAM Teknoloji Özel Ödülü – Wmedya Interactive

Onedio Özel Ödülü – Planote ve Deplike 

OSTİM Özel Ödülü – Momentum

ODTÜ TEKNOKENT Özel Ödülü – Deplike ve Otsimo

TEB Büyük Ödülü – İndisera

Arçelik Büyük Ödülü – Talassa

Microsoft Büyük Ödülü – Wmedya Interactive

SSM Büyük Ödülü – IsıTeks

T-Jump Ventures Ödülü – Ödül alan tüm ekiplere verildi

Elginkan Vakfı Ödülü – GBlock ve IsıTeks


http://odtuteknokent.com.tr/
  26.10.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here