Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul’da düzenlenecek

0

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek amacıyla beş yıldır düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası, 8-10 Aralık tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

 

Ekonomiden bilime, spordan sinemaya birçok konunun ele alınacağı, 10 farklı ülkeden profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve öğrencileri buluşturacak olan etkinlik, TİM ile birlikte Sabancı Holding, Çalık Holding, ArçelikTurkcellTEB ve THYsponsorluğunda gerçekleşecek.

 

Bu yılki etkinlikte Samsung Başkan Yardımcısı Pranav Mistry, protezlerin doğal şekilde hareket etmesini sağlayan çalışmaları ile ünlü bilim adamı MIT Media Lab Biyomekatronik Grubu Yöneticisi Hugh Herr, flyboard modelini piyasaya sürerek devrim yaratan jet ski dünya şampiyonu Franky Zapata ve üst düzey bir hızlı ulaşım aracı olanHyperloop’un yaratıcısı Dirk Ahlborn da konferansları ile katılımcılara ilham verecek.

 

İnovasyonun Ekonomik Kalkınmadaki Gücü, Büyüme Odaklı İnovasyon, Akıllı Şehirler, Yapay Zeka, Biyomekatronik, Giyilebilir Teknoloji, Dijital OyunSporKadın Girişimciler, Sosyal İnovasyon ve Sinema gibi başlıklarda konferans, paneller, sergiler ve atölye çalışmalarının olacağı etkinlikte, firmalarda inovasyonu teşvik etmek amacıyla 3. İnovaLİG Ödül Töreni’ni de düzenlenecek.

 

TÜRKİYE, AB’DE ORTA SEVİYEDE İNOVATİF ÜLKE GRUBUNA YÜKSELDİ

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşması için yenilikçi fikirlere, bireylere ve kurumlara ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek “Bu ihtiyaç TİM olarak bizi beş senedir Türkiye’nin en büyük inovasyon etkinliğini düzenlemeye teşvik ediyor. Beş yılda inovasyon haftalarını yaklaşık 400 bin kişi takip etti. Küresel İnovasyon Endeksi sıralamasında 2015 yılında 58. sıradayken, bu yıl 16 basamak birden yükselerek 42. sıraya ilerledik. Avrupa Birliği İnovasyon Birliği 2016 Endeksi’ne göre de inovasyonda iddiası olmayan ülkeler seviyesinden, orta seviyede inovatif olan ülkeler grubuna yükseldik. Tüm bu başarılar bize şunu gösteriyor; inovasyonda başarıyı sağlamak için attığımız adımlar, birer birer hedefine ulaşıyor” dedi.

 

Büyükekşi, en büyük inovatif değişimlerin ve yenilikçi ilhamların farklı tecrübelerin bir araya gelmesiyle doğabildiğine işaret ederek “Bu yıl da temennimiz odur ki Türkiye İnovasyon Haftası, geleceği inşa etmekte olan, iş dünyası liderlerine, firmalara, gençlere ve girişimcilik ruhuna sahip herkese yeni ilhamlar getirsin, yepyeni vizyonlar açsın” dedi.

 

HÜRRİYET  22.11.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here