Sihirli kare formülü ödül getirdi

0

Iğdır’da görev yapan ve bölge halkınca ‘Matematiği sevdiren adam’ olarak tanınan öğretmen Hasan Kıraç, ‘Sihirli Kare’ formülünün tespit edilemeyen yeni bir yolunu bularak büyük bir başarıya imza attı. Kıraç, “Sayıların Büyülü Gösterisi” adını verdiği çalışmasıylaMEB’in açtığı yarışmada ödül kazandı.

Iğdır kent merkezindeki Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu’nda görev yapan matematik öğretmeni Hasan Kıraç, tarih boyunca fal, astronomi, felsefi yorumlama, doğa olayları ve insan davranışları başta olmak üzere birçok alanda kullanılan “Sihirli Kare” formülünün tespit edilemeyen yeni bir yolunu buldu. Bu çalışmasıyla Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Yarışması”nda ödüle layık görülen Kıraç, bir kez daha Iğdırlıların sevgisini kazandı.     

Iğdır Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Kıraç’ın önceki yıllarda matematikteki başka bir başarısı dolayısıyla TÜBİTAK tarafından ödüllendirildiğini, başarılı öğretmenin son olarak da bu ödül sayesinde Iğdır’ın ve Türkiye’nin göğsünü kabarttığını söyledi.     

Kıraç’ın bulduğu formülün, dünya matematiğine yol göstereceğini savunan Cırıt, “Hasan hoca, matematiği öğrenciye sevdirmenin peşinde ve elinden gelen gayreti gösteriyor. Çeşitli projeler üretiyor, o ürettikçe bizler de maddi ve manevi yönden destek olmaya çalışıyoruz” dedi.     

Milli eğitim camiası olarak Kıraç’ın arkasında durduklarını ve gereken her türlü desteği sağlayacaklarını belirten Cırıt, “Yapmış olduğu projenin adı ‘Sayıların Muhteşem Gösterisi’, eğitim ve öğretimde yenilikçilik ödülüne layık görüldü. Önümüzdeki hafta içi bakanlığımız tarafından kendisi ödüllendirilecek. Biz Hasan Kıraç hocanın bu başarısından dolayı mutluyuz. İlimize böylesine bir başarı getirmesinden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.     

Cırıt, Kıraç’ın tespit ettiği formülün daha önce matematikçilerce bulunamadığını ve kısa sürede patentinin alınması için çalışma yapacaklarını bildirdi.     

“Bulunamayan formülü tespit ettik, üzerine yoğunlaştık ve bulduk”     

Meslektaşları ve öğrencileri arasında “Matematiği sevdiren adam” diye anılan Matematik Öğretmeni Hasan Kıraç ise aylar süren çalışmaları sonucu “Sayıların Büyülü Gösterisi” adını verdiği formülü geliştirdiğini söyledi.     

Kıraç, “Sihirli Kareler birçok bilim adamı ve matematikçinin bilimsel çalışmalarla üzerinde durduğu, çok merak edilen bir çalışma. Birçok çeşidi var. Biz yarısı tek olan çift dereceli sihirli kareyle ilgili TÜBİTAK dergilerinde, hocalarımızın yazılarında, bilimsel yazılarda yapılmamış bir çalışmayı fark ettik. Bunun üzerine yoğunlaşarak bulunamamış denilen bir yöntemi bulduk ve geliştirdik” dedi.     

“Sadece Türkiye değil dünya matematiği için bir kazanım”     

Şehit Öğretmen Şevki Akgün Ortaokulu Müdürü Erkan Çiğdem de Kıraç’ın bulduğu formülün gelecek nesiller için yapılmış bir buluş olduğunu, tarih boyunca birçok matematikçi tarafından kullanılacağını belirtti.     

Kıraç gibi öğretmenlere sahip çıkılması ve destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Çiğdem, şunları söyledi:
“Hasan hocamız sayesinde okulumuz geçen yıl matematik başarısında Türkiye üçüncüsü oldu, matematikte Iğdır’ı temsil ettik. Hasan hoca bu yıl da bir proje hazırladı ve gerçekten takdire şayan bir projeyle, birçok matematik profesörünün üzerinde çalışmasına rağmen genel bir formülü olmadığını dile getirdikleri bir alanda matematik dalına, sadece Türkiye değil dünyada bir kazanım elde etti.”     

Kıraç, geçen yıl 2015 MEB’in düzenlediği “Bu Benim Eserim” isimli proje yarışmasında, “Bir üçgen içindeki eş üçgenlerin hesaplanmasına” ilişkin formülü ile üçüncülüğü elde etmiş, bu projesiyle “24 Kasım Öğretmenler Günü” etkinlikleri kapsamında Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilmişti.     

Son olarak, tarihte analiz, kombinasyonlu matematik, modüler aritmetik, oyun kuramı, çizge kuramı, olasılık kuramı ile geometri ve güneş sisteminde de kullanılan “Sihirli Kare” formülünde geliştirdiği alternatif formül için ödüle layık görülen “Matematiği sevdiren adam”, 29 Kasım Salı günü Erzurum’da düzenlenecek törenle ödülünü alacak.

 

HÜRRİYET  28.11.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here