İTÜ’lü Öğrenciler Mars Robotu Üretiyor

0

İTÜ Rover Takımı, daha önceden bir çok başarılı projede kendini kanıtlamış öğrencileri bir arada bulunduran bir öğrenci topluluğudur.

 

İTÜ Rover Takımı ekip üyeleri daha önce Arı Teknoloji Geliştirme (ARIGE) Kulübü olarak 2014 yılında ARISAT takımı ile Cansat Model Uydu yarışmasına katılıp dünya birinciliği elde etmiş ve yine ARIGE olarak 2016 yılında Robot Challenge yarışmasında ilk üç dereceyi de diğer tüm takımları geride bırakarak elde etmiştir.

Takımın bazı üyeleri ise İTÜ Pars Roket Takımı ile IREC yarışmasında başarılar elde etmiş ve İTÜ Sci-X Hyperloop Takımı ile Amerika’da Space-X’in düzenlediği Hyperloop yarışmasında ülkemizi temsil etmiştir. Böylesi başarılara imza atmış ekip üyelerini bir arada bulunduran bu yeni takımın şuanki projesi ise; gezegenler üzerinde keşif ve araştırma yapması amacıyla üretilen robotlar olarak bilinen “rover” tasarlamak ve üretmektedir. 

Tasarımını tamamladıkları araçlarını üretmeyi ve Amerika’da Mars Society tarafından 11 yıldır düzenlenmekte olan University Rover Challenge yarışmasına katılmayı hedeflemekteler. Yarışmaya her yıl ortalama 13 farklı ülkeden 80’e yakın üniversite katılmaktadır ancak henüz Türkiye’den kabul almayı başaran bir takım olmamıştır. İTÜ Rover Takımı, yenilikçi fikirleri ile ülkemizi bu yarışmada temsil etme hakkı kazanacak ilk TÜRK EKİP olacaklarına inanıyorlar.

Uzaktan kontrollü ve otonom (aracın kendi karar vererek hareket etmesi) olarak hareket edebilecek olan aracın özelleşmesi uzay araştırmaları alanında olacak. Bu da aracın bir gezegen üzerinde bir takım görevleri yerine getirmek için tasarlanması demek oluyor. Bu görevlerden en önemlisi aracın çukurlarda, yükseltilerde, eğimlerde ve engellerle karşılaştığında devrilmemesidir. 

Bunun yanında araç, üzerindeki robot kol sayesinde yerden nesneler alacak, kontrol panellerindeki bir takım vanalara müdahale edecektir. Yine üzerindeki robot kol sayesinde yerden toprak numunesi alarak kendi üzerinde o numuneyi bir takım analizlere tabi tutacak ve numuneyi bir laboratuvara götürecektir. Laboratuvarda, 1 saat içinde numune üzerinde hızlı test ve analizler yaparak gezegendeki yaşam izlerine dair bir rapor sunacaktır. Numunenin alındığı toprak yine fotoğraflanarak numunenin neden buradan seçildiği de raporda belirtilecektir.

Uzaktan kontrollü kısımlarda araç, üzerindeki kameralar yardımıyla kontrol odasına görüntü aktaracak, kontrol odasında bu görüntüler yardımı ile araç direkt olarak görmeden yönetilecektir.

İTÜ Rover Takımı’nın aracın biteceğine ve yarışmada ülkemizi başarıyla temsil edeceklerine dair kendilerine olan güvenleri tam. Fakat üretim aşamasında maddi yetersizliklerden ötürü hız kaybettiklerini düşünen takım, tüm bilim severlerden destek beklemekte. Bu gençlere destek (Sponsor) olarak sizin de bu güzel projede tuzunuz olsun. Her türlü sorunuz için onlara sosyal medya hesaplarından veya mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

İletişim için:
http://www.facebook.com/ituroverteam

 

FİZİKİST  01.02.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here